Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Poslanci NR SR prijali zákon o odpadoch, ktorý prináša radikálne zmeny

Publikované: 10. 04. 2015 12:00

Poslanci NR SR na marcovej schôdzi definitívne uzavreli diskusiu o novom zákone o odpade a mestá a obce čakajú od 1.1.2016,ak prezident zákon podpíše, nové povinnosti, ktoré povinne musia implementovať do všeobecne záväzných nariadení (VZN).

Nový zákon reflektuje katastrofálny stav v oblasti separovania, kedy na skládkach končia až 3/4 odpadu, čo je pre budúcnosť a životné prostredie neakceptovateľné. Zároveň si kladie splniť cieľ z roku 2020 a to recyklovať 50% vyzbieraného odpadu a súbežne sa dostať na úroveň vyspelých krajín EÚ ( v súčasnosti sa v Rakúsku a Nemecku separuje cca 65 % odpadu).

Najpodstatnejšia zmena z pohľadu občana je, že samosprávy už nebudú môcť aj naďalej doplácať na zber a likvidáciu komunálneho odpadu (ďalej KO). Občania a všetci, ktorí produkujú KO, budú musieť platiť skutočné náklady potrebné na zber, zvoz, uskladnenie a ostatné náklady spojené so zabezpečením  jeho likvidácie.  Táto zmena sa výrazne dotkne mesta Čadca, nakoľko jeho obyvatelia platia za odpad 9,90 €, čo je jeden z najmenších poplatkov za smeti v rámci miest, ak nie najmenší. Náklady na jedného obyvateľa v roku 2014 boli 28,50 € mimo nákladov na triedený zber. Tento rozdiel doteraz dotovalo mesto, podľa nového zákona to nebude môcť urobiť, lebo by porušilo zákon...

Druhou podstatnou zmenou z pohľadu občana je, že bude platiť iba za nevyseparovaný odpad. O vyseparovaný odpad sa budú po novom starať výrobcovia prostredníctvom novovzniknutých Organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV). Týmto by mali zároveň klesnúť náklady mestám a obciam. Minulý rok sa v Čadci vyseparovalo 15,98 %. Je to stále málo, ale trend je vďaka usilovnej práci referátu životného prostredia stúpajúci. To znamená, že čím viac budú Čadčania separovať, tým bude mať mesto nižšie náklady a to povedie  k tomu, že občan zaplatí menej za odpad.

Treťou dôležitou zmenou je, že náklady na zbernú nádobu zmesového komunálneho odpadu znáša pôvodný pôvodca odpadu. Doteraz tieto náklady hradilo mesto.

S istou mierou nadhľadu môžeme povedať, že obyvatelia to majú vo svojich rukách. Buď budú pohodlní a všetko hádzať do jedného kontajnera, čo povedie k tomu, že cena za odpad bude vysoká a zároveň táto pohodlnosť bude ničiť životné prostredie, alebo sa budú správať zodpovedne a to povedie k nižšiemu poplatku a čo je najdôležitejšie, budú sa správať ohľaduplne k pýche Kysúc - nádhernej prírode.

Buďme preto vzorom, vzorom, ktorý bude motivovať, inšpirovať a viesť k separovaniu. Tak, ako po nás naše deti a vnuci dedia mnohé krásne veci, mali by zdediť aj krásne a čisté životné prostredie...

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk