Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Poslanci zreálňovali náklady v školských zariadeniach. Vyššie poplatky zaplatia hlavne deti mimo Čadce.

Publikované: 19. 02. 2016 14:15

Zvýšenie mesačných príspevkov sa týka aktivít v centre voľného času, v materských školách, v školských kluboch a v základných umeleckých školách. Mesto dopláca na ich prevádzku mesačne tisíce eur. Poplatky sa nemenili od roku 2008. Požiadavka navýšenia platieb vzišla najmä, od riaditeľov školských zariadení.

Milan Gura: „Mojou prioritou je, aby sme udržali počet základných a materský škôl. Nechcem, aby sa opakovala situácia z minulosti, kedy bola zrušená škola v centre mesta.“

Centrum voľného času v Čadci navštevujú vo veľkom množstve deti z Kysúc. Tento rok je ich viac ako 360. Štát prispieva na túto činnosť detí, avšak prostriedky sú prerozďelované podľa bydliska žiakov. Okolité obce však na ich činnosť neprispievajú, napriek upozorneniam od Mesta Čadca. Čadčianske deti zaplatia od septembra namiesto 1 eura 2, deťom z okolitých obcí sa zvýšia príspevky na 8 až 10 eur v závislosti od toho, či predložia vzdelávací poukaz.

Najmenšie deti

V materských škôlkach prispejú rodičia zvýšenými poplatkami najmä, na vykrytie havarijných stavov budov. Všetky vybraté peniaze sa ponechajú materskej škole.

Najväčšie zvýšenie v materských školách sa týka prevádzky počas leta. Aj tu platí, že rodičia detí mimo Čadce zaplatia viac. Z pôvodných 12 eur 50. Čadčianske deti uhradia za letnú prevádzku mesačne 25 eur.

Poplatky nepatrne vzrastú za pobyt v materských školách aj v priebehu školského roka. Rodičia platia v závislosti od veku dieťaťa a trvalého bydliska. Pri deťoch z Čadce od 3 rokov porastú rodičom náklady na 15 eur z pôvodných 12, pri deťoch do 3 rokov sa zvýši poplatok na 20 eur. Za deti mimo Čadce zaplatia rodičia 50 eur, bez ohľadu na vek dieťaťa.

Umelecké školy

Základné a umelecké školy v Čadci navštevuje 1300 žiakov. Veľa z nich je mimo Čadce, najmä z Oščadnickej, Turzovskej a Skalickej doliny. Čadčianski učitelia chodia za svojimi žiakmi do okolitých obcí, kde sú vytvorené vysunuté pracoviská. Zvýšenie príspevku o 3 eurá sa týka individuálneho aj skupinového vyučovania detí. Dospelým žiakom narastú poplatky o 4 až 5 eur.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk