Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Pozvánka na Novoročný trojkráľový koncert

Publikované: 08. 01. 2015 09:00

Mesto Čadca pripravuje v spolupráci so svojim partnerským mestom Toruń, Kysuckou kultúrnou nadáciou a Kultúrnym a informačným centrom mesta Čadca tradičný Novoročný trojkráľový koncert. Koncert sa uskutoční v sobotu 10. januára 2015 o 18.00 hod. v Dome kultúry v Čadci a sľubuje výnimočný umelecký zážitok. Na pódiu sa predstaví popredné poľské hudobné teleso – Toruńský symfonický orchester a svetoznáma huslistka Anna Maria Staśkiewicz. Na programe sú diela G. Rossiniho, W. A. Mozarta a J. Straussa st. a ml. V rámci večera odovzdajú predstavitelia Kysuckej kultúrnej nadácie a kysuckých samospráv čestné tituly Osobnosť Kysúc za rok 2014. Vstupenky na koncert sú už v predaji. Vstupné: 3 eurá. Srdečne vás pozývame.

Program koncertu

Gioacchino Rossini

(1792 – 1868)

Predohra k opere Barbier zo Sevilly

Wolfgang Amadeus Mozart

(1756 – 1791)

Koncert pre husle a orchester č. 5 A-dur, KV 219

Johann Strauss, ml.

(1825 – 1899)

Predohra k opere Cigánsky barón

Valčík z cyklu Poviedky z Viedenského lesa

Cisársky valčík

Tritsch – tratsch polka

Hromy a blesky - polka

Valčík Na krásnom modrom Dunaji

Johann Strauss st.

(1807 – 1847)

Radeckého pochod

TORUŇSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTER

oslávil v 2014 roku 35. výročie svojho pôsobenia. Založený bol ako Toruňský komorný orchester v umeleckej sezóne 1978/79. Pod vedenie mesta prešiel v roku 1990 a vďačí mu za svoj dynamický rozvoj. Vo februári 2006 bol premenovaný na Torunský symfonický orchester.

Orchester sa natrvalo začlenil do bohatého kultúrneho života mesta organizovaním koncertov pre obyvateľov Toruňa, šíriac jeho meno na mnohých domácich a zahraničných turné.

Torunský symfonický orchester počas svojej 35 ročnej umeleckej činnosti odohral 2 500 koncertov vo všetkých významnejších mestách Poľska, ako aj v mnohých krajinách Európy (Belgicko, Švajčiarsko, Slovensko, Česko, Nemecko, Dánsko, Veľká Británia, Taliansko, Francúzsko, Bielorusko, Litva) a tiež na prestížnych festivaloch. Orchester sa môže pochváliť mesačným turné v Číne, ako aj účasťou na dvoch koncertoch v Opernej hale v Pamplone. V októbri 2010 orchester koncertoval v Cirque Royal v Bruseli.

Významnou udalosťou v histórii orchestra je organizovanie Medzinárodného letného festivalu „Toruň - hudba a architektúra", ktorého 18. ročník sa uskutočnil v lete r. 2014 pod názvom „Európa – Toruň, hudba a architektúra“. Jeho cieľom je prezentácia klasickej hudby v pamiatkových a historicky cenných objektoch a priestoroch. Festivalové koncerty sú organizované počas dvoch prázdninových mesiacov - júl a august.

Počas niekoľkých desaťročí s orchestrom spolupracovali tí najlepší poľskí dirigenti: T. Bugaj, M. J. Blaszczyk, J. Domarkas, K. Missona, M. Pijarowski, Z. Rychert, J. Salwarowski, J. Svoboda, K. Stryja, T. Wojciechowski, ako aj významní sólisti: A. Bauer, R. Blechacz. V. Brodský, K. Danczowska, L. Dlugosz, B. Harasimowicz, A. Hiolski, I. Hossa, E. Indjic, J. Jakowicz, M. Jaszwili, K. Kenner, U. Kryger, K. A. Kulka, P. Kusiewicz, W. Malicki, J. Mechliński, I. Monighetti, J. Olejniczak, P. Paleczny, P. Plawner, E. Poblcka, J. Rappe, B. Ringeissen, K. Suska, T. Szebanowa, S. Toczyska, E. Towarnicka, W. Wilkomirska, A. Zdunikowski, A. M. Staśkiewicz. V júli 2010 Torunský symfonický orchester sprevádzal svetoznámeho Jose Carrerasa počas jeho vystúpenia v torunskej Motoaréne.

Orchester sa zúčastňoval na mnohých domácich i európskych festivaloch, má na svojom konte nahrávky pre Poľské rádio a televíziu, Radio Suisse Romande, „Slávne klasické miniatúry"  - monografické CD s hudbou F. Mendelssona-Bartoldyho. V roku 1997 v Soroi v Dánsku pod vedením Knuda Vada orchester nahral platňu s Veľkou omšou c-moll KV 427 - W. A. Mozarta. V roku1999 v Soroi orchester nahral ďalšie diela W. A. Mozarta: Requiem d-moll KV 626, Ave verum corpus KV 618 a Laudate Dominum KV 339.  V roku 2001 spoločne so zborom „Soranus" a Akademickým zborom z Kodane a sólistami Ann Petersen (soprán), Adamom Zdunkowskim (tenor) a Ole Stovring Larsenom (barytón) pod vedením  Knuda Vada nahral diela L. van Beethovena overtúru Leonora II op.72 a oratórium Kristus na Olivovej hore op. 85.

Súčasným riaditeľom Torunského symfonického orchestra je Pawel Dudzik. Koncertnými majstrami sú Izabela Bogusz a Karol Wroniszewski. Orchester tvorí aktuálne 56 hráčov.

KRZYSZTOF DOBOSIEWICZ (nar. 1968), dirigent

Vyrastal vo varšavskej hudobnej rodine. Študoval na Varšavskej hudobnej akadémii v husľovej triede prof. Zenona Bakowského a prof. Henryka Palulisa, kompozíciu  u Boguslava  Schaeffera a dirigovanie v Hudobnej akadémii Mozarteum v Salzburgu v triede Waltera Hagengrolla. Viac než 20 rokov žije a pracuje vo Fínsku, kde aktívne popularizuje poľskú hudbu rôznorodými umeleckými projektmi. Vystupoval ako husľový sólista na fínskych a švédskych scénach. Je tiež aktívnym skladateľom, mnohé hudobné diela upravuje a aranžuje. Rovnako slobodne sa cíti v klasickej, filmovej i elektronickej hudbe, v experimentálnej improvizácii i v džeze. Dirigoval mnohé orchestre vo Fínsku, v Poľsku, napr. Jyväskylä Chamber Orchestra, Jyväskylä Big Band, Jyväskylä Sinfonia, Joensuu City Orchestra, Kymi Sinfonie, Pori Sinfonie, Vaasa City Orchestra, St. Michel Strings, ako aj Orchester Poľského rádia, Orchester sudetskej filharmónie vo Walbrzychu, Plocký symfonický orchester, Symfonický orchester v Zamości, Pomorskú filharmóniu v Bydgoszczy, Štetínsku filharmóniu, Dolnosliezsku filharmóniu v Jelenej Hore, Krakovskú filharmóniu, Symfonický orchester v Toruni, Lubeskú filharmóniu, Capellu Bydgosbenbs v Bydgoszczy.

V sezóne 2015 bude spolupracovať so Symfonickým orchestrom gorzowskej filharmónie, gdynskej a koszalinskej filharmónie. Ako dirigent koncertuje s mnohými poprednými sólistami, napr. s Agatou Zubel, Krzysztofom Bakowskim, Nikitom Boriso-Glebskim, Sami Junnonenom, Päivi Severeidom, Marianom Petrescom. V nasledujúcich projektoch Dobosiewicz plánuje spoluprácu s Maciejom Grzybowskim, Bartkom Niziolem, Andrzejom Sienkiewiczom, Krzysztofom Meisingerom a inými svetovými umelcami. Vo svojej tvorivej práci sa venuje mnohým žánrom. Jeho ambíciou je angažovať poslucháčov na každej úrovni vnímania. Využíva na to aj prostriedky divadla a performance, odvážne spájajúc rôzne žánrové druhy a štýly. V mnohých krajinách sa teší zaslúženej sláve vizionára a inovátora.

Umelecky mimoriadne prínosné a chvályhodné sú jeho projekty „Klasika hororov", „Videohry- Superhrdinovia", „Lunapark“ a mnohé ďalšie.

ANNA MARIA STAŚKIEWICZ (nar. 1983), huslistka

Popredná poľská huslistka. Absolvovala Hudobnú akadémiu I. J. Paderewského v Poznani v husľovej triede Marcina Baranovského. Svoje majstrovstvo zdokonaľovala pod vedením Wandy Wilkomirskej a Tatjany Gridenkovej. Je laureátkou mnohých významných hudobných súťaží: 1. miesto na XVI. celopoľskej Bachovej súťaži v Zelenej Hore (2000), 1. miesto na V. medzinárodnej súťaži K. Szymanowského v Lodzi  (2001), mimoriadna cena za najlepšiu interpretáciu koncertu K. Szymanowského, Cena za najlepšiu interpretáciu husľového koncertu W. A. Mozarta na XXII. medzinárodnej súťaži Valsesia Musica (Taliansko, 2006), III.miesto na XIII. medzinárodnej súťaži H. Wienawského v Poznani (2006), Mimoriadna cena za najlepšiu interperetáciu husľového koncertu W. A. Mozarta, ako aj cena poslucháčov programu Poľského rádia II pre najlepšieho účastníka vo finále. Koncertovala na pôde mnohých poľských miest, ale aj v zahraničí – v Brazílii, Estónsku, Nemecku, Rusku, Slovensku, Švajčiarsku, Švédsku, Taliansku, Japonsku, Turecku a USA. Spolupracovala s Komorným orchestrom Poľského rádia Amadeus, Komorným orchestrom  Leopoldinum, Sinfoniettou Cracovia, Sinfoniou Varsovia, Toruňským komorným orchestrom, Symfonickým orchestrom v Toruni, Bydgoszczy, Lubline, Lodzi, Katowiciach, Zelenej Hore, Poznani, Národným symfonickým orchestrom Poľského rádia v Katowiciach, Gettinským symfonickým orchestrom v Nemecku, Komorným orchestrom v Zurichu, Sinfonicou Municipal v Sao Paulo a mnohými inými. Hrala pod taktovkou dirigentov: P. Andersson (Švédsko),  J. M. Florencio jr.(Brazília, Ji-Hoon (Južná Korea), V. M. Perevoznikov (Rusko) Ch. Simonis (Nemecko), S. Vavrinek (Česko), D. Murphy (Anglicko), Wilson (USA), L. Borowicz, A. Duczmal, M. Nestorowicz, Nalęcz-Nesiolowski, J. Maksymiuk, J. Salwarowski, T. Strugała, A. Witt a ďalší. Je šesťnásobnou  štipendistkou ministra kultúry a národného dedičstva. Veľakrát získala Cenu maršalka Vojvodstva kujawsko-pomorského, Prezidenta mesta Toruň, umelecké štipendium mesta Poznaň. Bola tiež štipendistkou nadácie Yamaha Európa a v roku 2008 bola ocenená Medailou mladého umenia. A. M. Staśkiewicz pôsobí od roku 2011 ako  asistentka na Hudobnej akadémii I. J. Paderewského v Poznani.

Prílohy na stiahnutie

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk