Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Práce na stavbe "Palárikov dom- úprava priestranstva" v plnom prúde

Publikované: 18. 06. 2013 12:37

Začali hneď po podpísaní zmluvy s dodávateľom,  v máji tohto roka.  Počasie je priaznivé, nič nestojí rekonštrukcii v ceste. Momentálne sa buduje na mieste bývalého Palárikovho domu, upravuje sa priestor bývalého zhoreniska.

Dielo má byť odovzdané do 4 mesiacov, teda do  druhej polovice augusta.

Ďalšia firma sa pustila do rekonštrukcie verejného osvetlenia Palárikovej ulice a časti Ulice 17. novembra. Demontujú staré verejné osvetlenie. Úplne nové stĺpy umiestnia na opačnej strane. Palárikova ulica bude priestrannejšia. Obnovou prejdú aj betónové kvetináče a mobiliár.

Komplikovaná cesta k rekonštrukcii

Obyvatelia čakali na obnovu námestia dlhé mesiace. Primátor Gura dal predvolebný sľub, že plochu vybuduje a zmení na priestor, ktoremu odborníci priraďujú  názov „genius loci“ (výnimočnosť miesta).  Stavba mala byť podľa projektu hotová už minulý rok.  Poslanci schválili rekonštrukciu v roku 2011.

Ako bude plocha vyzerať?

Mala by slúžiť ako oddychová zóna, kultúrno-spoločenský priestor. Lavičky sú samozrejmosťou, pribudne aj trvalé pódium pre kultúrne podujatia, zeleň, stromy. Rekonštrukciou sa podarí prepojiť Ulicu 17. novembra s Palárikovou ulicou. Obidve majú kompletne obnoviť.  Palárikovo námestie by malo byť hotové krátko  pred tradičným Bartolomejským jarmokom. Bolesťou i naďalej ostáva prístavba Palárikovho domu, ktorá sa po požiari v roku 2004 stala ruinou v centre mesta. Žilinský samosprávny kraj  mal záujem o prestavbu domu na galériu, zámer ale zrušil pre nedostatok peňazí. Územný plán s budovou počíta, podľa radnice však mesto zápasí s vykrytím základných potrieb samosprávy.  Peniaze na dobudovanie nateraz chýbajú.

„To neznamená, že neuvažujeme do budúcnosti,“ vyjadril sa primátor Milan Gura.

„Mám predstavu, čo s Palárikovým domom. Dobre viem,  že svojho času bol dôležitým kultúrnym priestorom pre celé Kysuce a táto funkcia by mu mala aj ostať. Verím, že čas ponúkne odpoveď na to, aký bude osud Palárikovho domu. Ja verím, že úspešný.“

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk