Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Priateľ Kysúc - fotograf Filip Lašut tragicky zahynul

Publikované: 19. 04. 2012 09:44

Filip LašutV uplynulých dňoch nás zastihla veľmi smutná správa. Popredný slovenský fotograf Filip Lašut (nar. 18. 2. 1945 vo Vrútkach), ktorý sa viac než štyri desaťročia venoval divadelnej a dokumentárnej fotografii, milovník divadla,  obetavý a vzácny človek, zahynul pri tragickej dopravnej nehode. V piatok 13. apríla sa mu stala osudnou cesta, ktorou na svojich pracovných výpravách prešiel nespočetnekrát, aby svojim fotoaparátom jedinečným spôsobom zachytil život a divadelné dianie v slovenských obciach a mestách či nenapodobiteľnú atmosféru národných divadelných festivalov (Scénická žatva, Hviezdoslavov Kubín, Palárikova Raková a ďalšie). S jeho menom sa spájajú tisíce jedinečných záberov, stovky publikácií, pohľadníc, tematických kalendárov a profilových materiálov osobností slovenských dejín a literatúry, nespočetné výstavy doma i v zahraničí a mnohé ocenenia v oblasti fotografickej tvorby a za rozvoj kultúry a ochotníckeho divadla na Slovensku. Filip Lašut bol aj veľkým priateľom Kysúc. Miloval náš kraj a pravidelne ho navštevoval. Spolupracoval nielen s divadelníkmi ale aj s kysuckými mestami a obcami a kultúrnymi inštitúciami, pre ktoré autorsky pripravil a vydal mnohé publikácie a propagačné materiály. Jeho meno je neodmysliteľne spojené najmä s národnou divadelnou prehliadkou Palárikova Raková a jej podujatiami v Rakovej a v Čadci, ktorú dokumentoval viac než 30 rokov. Jeho čiernobiele či farebné fotografie boli a navždy zostanú zlatým klenotom v archíve prehliadky.

Pravidelne navštevoval a spolupracoval aj s čadčianskymi kultúrnymi inštitúciami, neraz dokumentoval aj podujatia organizované Mestom Čadca.

Česť jeho pamiatke.

Posledná rozlúčka s fotografom a vydavateľom Filipom Lašutom sa uskutoční v piatok 20. apríla 2012 o 15.00 hod. vo Vrútkach v dome smútku.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk