Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Primátor Gura chce bezpečnosť na cestách v Čadci

Publikované: 05. 02. 2014 09:00

Nie je ojedinelým javom, že dopravné nehody a ľudské tragédie sú výsledkom „bláznivých jázd“ vodičov. Nedodržujú rýchlostné obmedzenia a i v centre mesta jazdia prirýchlo.

Mesto osadilo viacero cestných spomaľovačov (retardérov). Práve preto, aby zabránilo zraneniam, prípadným nehodám, na konci ktorých môžu vyhasnúť životy.

Podobné dopravné pomôcky sú dôležité hlavne v úsekoch vysokej frekvencie obyvateľov aj keď sú často „otravou“ pre vodičov. Tí sa hnevajú, že spomaľovače komplikujú plynulosť jazdy.

Podľa primátora Milana Guru, istota bezpečných ciest je prioritou a má prednosť pred komfortnou jazdou vodičov.

„V tomto smere niet priestor pre kompromisy,“ dodal Milan Gura.

V Čadci platí táto veta hlavne v Martinkovom potoku, v Rieke, ale i v osade U Krkošky. Autá tam jazdili príliš nezodpovedne. Ohrozené boli predovšetkým deti, ktorých nižšia miera schopnosti koncentrácie a pozornosti môže byť pre nich osudným. Zásah s retardérmi bol nevyhnutný.

Radary ako psychologická pomôcka

Vedenie Čadce rozhodlo aj o ďalšom kroku, ktorý podporuje bezpečnosť na cestách. Investovalo do informačných radarov, ktoré upozorňujú na prekročenie rýchlosti. Nejde o represívny nástroj, ale opäť o prevenciu.

Radary sa osvedčili vo viacerých krízových úsekoch na Slovensku. Tam kde boli použité, sa dokázateľne zlepšila dopravná situácia i nehodovosť. Informácia o prekročení rýchlosti vodičov totiž nabáda k spomaleniu jazdy. Väčšina zvykne stiahnuť nohu z plynu. I preto sa vedenie mesta rozhodlo pre ich nákup.

Čadčania ich môžu spozorovať pri Kysuckej nemocnici i pri ZŠ Podzávoz, kde upozorňuje na nebezpečné úseky a zvýšenú možnosť stretu vozidla s chodcom.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk