Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Primátor Milan Gura rieši dlhodobý problém Kýčerky, neprajníci kritizujú

Publikované: 15. 08. 2012 10:02

V terajšom čase schátraná a opustená budova bývalej materskej školy na sídlisku Kýčerka bola a neustále je podrobená  kritike zo strany verejnosti a Mesto Čadca zase zaplavené otázkami od obyvateľov, či sa konečne bude tento žalostný stav riešiť. Niet sa čomu diviť, stav, v akom sa budova nachádza, je priam katastrofálny. Budova sa stala útočiskom pre bezdomovcov, narkomanov a iných asociálov.

Je nepochopiteľné, ako mohlo bývalé vedenia Mesta Čadca zatvárať oči nad tak závažným problémom, veď predsa táto budova sa nachádza v tesnej blízkosti ZŠ J. A. Komenského, bezprostredne susedí s panelákmi na Komenského ulici a výjazdy mestskej či štátnej polície boli na dennom poriadku.

Až terajší primátor Čadce Milan Gura sa rozhodol zodpovedne pristúpiť k tomuto problému.

Budova bývalej škôlky bola predaná súkromnému vlastníkovi ešte v roku 2004 približne za sumu 10 a pol milióna slovenských korún. Prvou a nevyhnutnou podmienkou riešenia žalostného stavu budovy bolo jej spätné odkúpenie aj s pozemkami do vlastníctva Mesta Čadca, ktoré bolo schválené uznesením Mestského zastupiteľstva č. 84/2012, za kúpnu cenu 265.552 €, ktorú zaplatí Mesto Čadca v dvoch splátkach spôsobom a v lehotách dohodnutých v kúpnej zmluve.

Primátorov zámer je, aby sídlisko Kýčerka vyzeralo dôstojne a aby neboli ohrozovaní jeho obyvatelia, no žiaľ, tento naozaj chvályhodný zámer je zaznávaný zo strany tých, ktorí tento markantný problém nedokázali dlhé roky riešiť! A tak útočia, vypisujú klamstvá, dezinformácie a zavádzajú verejnosť či médiá, napríklad o tom, ako mesto pôjde do nútenej správy kvôli úveru na tento objekt. Tvrdenie, že mesto pôjde do nútenej správy kvôli odkúpeniu a prestavbe objektu, je klamstvo a úplný nezmysel. Avšak pravdou je, že Mesto Čadca je na hranici zadlženosti kvôli nezodpovednému hospodáreniu bývalého vedenia!

Čo sa týka odkúpenia tohto nefunkčného objektu bývalej materskej školy aj s pozemkami, zámerom Mesta Čadca je jeho prestavba, nadstavba a dostavba na bytový dom s nájomnými bytmi. Podľa predbežného odhadu by sa mohla v týchto priestoroch zrealizovať výstavba 99 nájomných bytov (39 jednoizbových, 50 dvojizbových a 10 trojizbových). V prípade realizácie zámeru, po vypracovaní projektovej dokumentácie a obstarania príslušného povolenia stavby, sa Mesto Čadca bude uchádzať o poskytnutie úveru zo ŠFRB a nenávratnej dotácie poskytovanej Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR na výstavbu nájomných bytov a príslušnej technickej vybavenosti. Teda odkúpenie tohto objektu nielenže zabezpečí odstránenie závažného problému z najväčšieho sídliska Čadce, ale vyrieši i otázku bývania mladým rodinám.

Na záver, milí obyvatelia Čadce, neverte všetkým podsúvaným informáciám, najmä pokiaľ je naozaj dobrá vec vykreslená negatívne. Mesto Čadca je pre všetkých, zámerom  Mesta je prispievať ku kvalite života občanov, o čom veríme, že sa presvedčíte prostredníctvom reálnych činov.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk