Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Aktualizované: Primátor sa lúčil s fašiangami

Publikované: 07. 03. 2014 10:00

Čas karnevalov a plesov končí. Posledné sekundy fašiangov, ktoré začali s príchodom Troch kráľov, odbíja Popolcová streda – tento rok 5. marca.

S tradíciou fašiangov sú spojené mnohé zvyky - vyháňanie zimy, smrti, oslava a príchod jari, patrí k nim však i tradícia pečenia a jedenia šišiek. Tento rok sa ju v uliciach mesta rozhodol zachovať primátor Čadce Milan Gura. Na rozlúčku so zimou vyrazil do ulíc a s Čadčanmi sa delil o chutnú sladkosť. Ponúkli sa mladí, starí, ženy, muži i deti. Na začiatok trocha ostychu, hanblivosti ale šišky od primátora predsa len chutili.

Výroba šišiek je opradená mnohými fámami. Podľa internetových zdrojov Viedenčania tvrdia, že chutné pečivo vynašla pekárka Cäcilie Krapf, Mandoletti, ktorá údajne v roku 1690 vo svojom obchodíku pri bráne Peilertor vyrobila guľky „Cilikugeln“ známe po celej Viedni a počas fašiangov ich naplnila zaváraným ovocím. Existuje však i legenda o tom, že zaľúbená kuchárka omylom hodila pripravené cesto do oleja, namiesto do rúry, a tak vznikli šišky.

Tak či onak, dobroty pomaly dojedáme a predovšetkým kresťanov čaká od stredy 40-dňový pôst. Slúži nielen na očistu tela a duše, ale predovšetkým na očistu ducha. Ide o prípravu a očakávanie Veľkej Noci. V kresťanskej tradícii súvisí sviatok so spomienkou na zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.

Jarné obdobie využívajú však na pôst i východné kultúry i ľudia bez vierovyznania. Je príležitosťou na očistu tela od tukov a iných škodlivín nabratých v čase hojnosti Vianoc.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk