Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Privítali sme prezidenta mesta Toruń

Publikované: 11. 10. 2016 09:15

Na počesť 20. výročia vzájomného partnerstva medzi mestami Čadca a Toruń (Poľsko), ktoré si v tomto roku pripomíname, sa 7. – 9. októbra 2016 v Čadci uskutočnili oslavy s bohatým programom. Na pôde nášho mesta sme privítali prezidenta mesta Michala Zaleskeho s manželkou Krystynou, predsedu Mestského zastupiteľstva v Toruni Martina Czyzniewskeho, poslancov Krystynu Zejmo-Wysocku a Wojciecha Klabuna, dekana katedrálnej farnosti sv. Jánov Mareka Ruminskeho, Ewu Banaszczuk-Kisiel – riaditeľku odboru medzinárodných vzťahov, Piotra Konstantyho – predsedu Tovarišstva partnerských miest a ďalších predstaviteľov mesta. Program osláv bol dôstojným a jedinečným pripomenutím našich dlhoročných úprimných vzťahov a priateľstva. V jeho rámci sa v piatok uskutočnilo slávnostné zasadnutie poslancov Mestského zastupiteľstva v Čadci, na ktorom primátor Milan Gura privítal a pozdravil poľských hostí a predniesol príhovor na tému vzájomnej spolupráce Čadce a Toruńa. V obradnej sieni mesta bolo za prítomností poslancov, pracovníkov mesta a mestských inštitúcií a ďalších pozvaných hostí udelené Čestné občianstvo mesta Čadca prezidentovi Michalovi Zaleskemu. Program pokračoval vernisážou výstavy akvarelov a kresieb zobrazujúcich krásy a jedinečnosť Toruńa z dielne popredného poľského maliara Adama Papke. Výstava potrvá do 18. novembra.

V sobotu dopoludnia program pokračoval v športovom duchu. Primátor Čadce a prezident Michal Zaleski odštartovali o 11. 00 hod. spred Mestského úradu v Čadci Míľu priateľstva – beh centrálnou zónou mesta – symbolizujúci vzájomné sympatie a priateľstvo medzi našimi mestami. Beh, na čele ktorého bežali s poľskou a slovenskou vlajkou známi čadčianski maratónci a propagátori športu Milan Pollák  a Jozef Majerík,  sa nadmieru vydaril, niesol sa vo veľmi príjemnej atmosfére a zúčastnilo sa ho celkom 134 bežcov – detí, mládeže a dospelých. Všetci účastníci získali medailu, účastnícky list a voľný vstup na mestskú plaváreň. Športovou trofejou – pohárom – boli ocenení aj najmladší a najstarší účastníci behu – Branko Prívara (4 roky) a vynikajúca atlétka a bežkyňa, ovenčená mnohými domácimi i svetovými vavrínmi, Mária Marcibálová (82 rokov). Športovú trofej si odniesla aj ZŠ na ul. M. R. Štefánika, ktorá mala najväčšie zastúpenie – 40 chlapcov a dievčat. Spomedzi dospelých mal najvyššiu účasť Klub kysuckého maratónu.

Sobotný večer patril galakoncertu v dome kultúry. Publiku sa predstavili Miešaný spevácky zbor Kysuca pod vedením Jána Procházku, Kysucký komorný orchester so sólistkou Radkou Weisháb (cimbal) pod vedením Mareka Čermáka a hostia z Poľska – hudobné zoskupenie Multicamerata, ktoré tvoria členovia Toruńského symfonického orchestra. V programe zaznela v podaní zboru Kysucká rapsódia z pera Pavla Procházku a v symbióze členov oboch orchestrov známe skladby slovenských, poľských a svetových majstrov hudby.

Dôstojným – duchovným ukončením osláv bola slávnostná sv. omša v kostole sv. Bartolomeja v nedeľu o 9.00 hod., ktorú celebrovali dekan našej farnosti vdp. Ladislav Stromček a dekan katedrálnej farnosti sv. Jánov v Toruńu vdp. Marek Rumiński.

Poľskí hostia počas svojho pobytu v Čadci a na Kysuciach navštívili a obdivovali aj okolie a prírodné krásy nášho mesta – Husárik, chránené nálezisko kamenných gúľ v lokalite Milošová – Megoňky a Slovenský orloj v Starej Bystrici. V Čadci sa cítili veľmi príjemne, celá ich návšteva sa niesla vo veľmi priateľskej atmosfére.

Mesto Čadca vyjadruje úprimné poďakovanie za spoluprácu a pomoc pri realizácii pobytu a programu v rámci osláv 20. výročia vzájomného partnerstva medzi mestami Čadca a Toruń Kultúrnemu a informačnému centru mesta Čadca, Galérii Čadca, Klubu Kysuckého maratónu, Základným školám v Čadc, Centru voľného času v Čadci, Mestskej polícii, Mestskému podniku služieb v Čadci, Mestskej plavárni, členkám Slovenského červeného kríža v Čadci a ďalším parterom.

Ďakujeme veľmi pekne aj účinkujúcim umelcom – členom  MSZ Kysuca a KKO mesta Čadca, sólistom Radke Weisháb a Marte Nemcovej, dirigentom Jánovi Procházkovi a Marekovi Čermákovi a osobitne členom hudobného zoskupenia Multicamerata Toruń, pod vedením Henryka Gizu, ktorí obohatili program osláv svojimi vynikajúcimi interpretačnými výkonmi.

Ďakujeme aj všetkým jednotlivcom a inštitúciám, ktorí sa akoukoľvek mierou podieľali na napĺňaní spolupráce medzi oboma mestami počas uplynulých 20 rokov.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk