Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Radnica vychádza v ústrety občanom, otvorí zberný dvor aj počas zimy

Publikované: 24. 01. 2018 09:45

Mesto Čadca nemá povinnosť zo zákona prevádzkovať zberný dvor. Robí tak nad rámec svojich povinností, keďže dva krát do roka ponúka možnosť zberu nadrozmerného odpadu po celom meste prostredníctvom kontajnerov.

Zberné dvory slúžia občanom na to, aby mohli odkladať nadrozmerný odpad aj mimo termínov rozmiestnených kontajnerov. V zime ho radnica obvykle zaviera, pre ťažkosti udržiavania poriadku so snehom a zabezpečenie primeraných pracovných podmienok pre zamestnancov. Otvorený býva od apríla do novembra.

Mesto Čadca sa však tentokrát rozhodlo vyjsť v ústrety obyvateľov, ktorí sa dožadujú sprístupnenia zberného dvora aj v zime.

Jedným z dôvodov je aj skutočnosť, že obyvatelia hromadia nadrozmerné kusy odpadu pri kontajneroch, v horšom prípade i priamo v nich. Známy je už viackrát medializovaný problém na Chalupkovej ulici, ktorý robí radnici ťažkosti. Do nových podzemných zberných nádob hádžu niektorí obyvatelia naozaj všetko.

Koberce, chleby, plastové flaše, staré televízory, elektrospotrebiče, wc misy, vybúrané jadrá – skrátka všetko, čo si vie myseľ len predstaviť.

Takto nesprávne umiestnený odpad nielenže likviduje predpokladaný prínos nového systému zberu odpadu ale zvyšuje i náklady na jeho likvidáciu.

„Štát sa chystá zvyšovať poplatky za vývoz komunálneho odpadu a nejde o žiadne symbolické sumy,“ hovorí šéfka oddelenia životného prostredia Emíla Ďuranová. Ak sa nespamätáme, tak následky pocítime. Čim menej totiž vytriedime, tým viac sa zdvihne poplatok za vyvezenú tonu, a mesto nebude môcť znášať tieto náklady za odpad, poplatky preto budú musieť by zreálnené obyvateľom. Takže chudáci tí, ktorí poctivo triedia a budú musieť doplácať na lajdákov,“ dodáva Emília Ďuranová.

Radnica má snahu zmierniť situáciu, chce vyriešiť nepriaznivý smer, aby obyvatelia Čadce nedoplácali na zopár nedisciplinovaných jednotlivcov. Otvorenie zberného dvoru už v najbližších dňoch je jedným z takýchto krokov.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk