Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Rekonštrukcia verejného osvetlenia v plnom prúde - AKTUALIZOVANÉ

Publikované: 22. 10. 2014 14:00

Kompletná oprava mestských lámp v okresnom meste je nutnosťou. Zhodli sa na tom nielen mestskí poslanci, ktorí investíciu pred časom schválili, ponosy počuť i medzi obyvateľmi, ktorí sa podchvíľou obracajú na mesto so sťažnosťou, že na ich ulici sa nesvieti.

Zrekonštruované osvetlenie

Obyvatelia Čadce si už všimli vymenené svietidlá na ulici SNP a namaľované niektoré stožiare. Pracuje sa na Palárikovej a Májovej ulici. Ide o I.etapu rekonštrukcie, ktorá by mohla byť hotová už v novembri. Patrí do nej Kyčerka + cesta I/11 na Horelicu.

Pracovníci dodávateľskej firmy maľujú stožiare na dve časti. Prvá pracovná skupina natiera dolné časti stožiarov, po nich prichádza druhá skupina s plošinou, ktorá natrie vrchnú časť. Nenatreté stožiare sú určené na výmenu.

Celkový projekt by sa mal ukončiť v polovici nasledujúceho roka. V rámci II. etapy opravia osvetlenia na Žarci a v centre mesta. V poslednej tretej etape zrekonštruujú osvetlenie v prímestských častiach.

Obnova verejného osvetlenia stojí mesto 5 mil. eur. Financuje ho koncesionár. Radnica platí ročne za spotrebu elektrickej energie a za údržbu verejného osvetlenia rôzne sumy. Jeden rok je to 280 tisíc eur, v inom roku zas 330 tisíc eur. Trendom však bolo, že z roka na rok to bolo viac a viac. Práve pre stále zhoršujúci sa stav. Radnica zaplatí koncesionárovi sumu 5 milónov eur. Samozrejme za dobu 15-tich rokov. V tejto sume nie je zahrnutá iba položka rekonštrukcie, ale aj spotreba energie a samostatná údržba celého verejného osvetlenia. Takže ročne to bude Čadcu stáť cca 333 tisíc eur. Mesto bude kompletne nanovo osvetlené a radnica po dobu spomínaných 15-tich rokov nemusí riešiť údržbu. Všetko bude mať na starosti koncesionár a mesto bude platiť približne rovnako ako po minulé roky.

Čo pri rekonštrukcii vymenia? Všetky rozvodové skrine, staré stožiare, svietidlá a stĺpy, takisto desiatky kilometrov káblových vedení. Vymenené budú aj všetky svorkovnice a spodné ochranné kryty na lampách. Mnohé ohrozujú bezpečnosť a sú v havarijnom stave. Koncesionár dobuduje aj osvetlenie na prechodoch pre chodcov.

Nepríjemnou súčasťou projektu rekonštrukcie sú aj rozkopávky, žiaľ sú nevyhnutné. Taktiež sa vyskytnú výpadky funkčnosti osvetlenia. Radnica verí, že občania budú počas rekonštrukcie tolerantní a po skončení si už budú môcť „vychutnávať“ bezpešnejšie nočné mesto.

Milan Gura: „Bezpečnosť obyvateľov je najdôležitejšia. Čadčania veľmi dobre vedia, v akom stave sú mnohé stĺpy. Ak nechceme, aby nám spadli na hlavu a niekoho nebodaj zranili, iná možnosť neexistuje a taktiež aktívne zvýšime bezpečnosť ľudí v nočných hodinách. V neposlednej rade znepríjemníme život vandalom, kedže už budú viac viditeľní.“

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk