Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

S obnovou Palárikovho námestia môžu začať

Publikované: 23. 04. 2013 10:00

Mesto podpísalo zmluvu s dodávateľom stavby

Desiatky článkov sa popísalo o obnove Palárikovho námestia. Obyvatelia akoby márne čakali na jeho obnovu – zhorenisko je stigmou Čadce už pridlho. Pre Čadčanov znamená lokalita toľko, ako možno pre Žilinčanov Mariánske námestie. Sú na neho právom citliví.

Primátor Gura dal predvolebný sľub, že plochu vybuduje a zmení na priestor, ktorým odborníci priraďujú názov „genius loci“ (výnimočnosť miesta). Stavba mala byť podľa projektu hotová už minulý rok. Poslanci schválili rekonštrukciu v roku 2011.

Spustenie prác brzdil nedostatok finančných zdrojov. Podľa aktuálnych informácii však súťaž skončila a mesto podpísalo zmluvu s dodávateľom. Práce teda môžu začať.

Nový priestor na stretávanie, rozhovory a oddych

Ako bude plocha vyzerať? Verejnosť vizualizáciu už videla, radnica ju v minulosti zverejnila. Mala by slúžiť ako oddychová zóna, kultúrno-spoločenský priestor. Lavičky sú samozrejmosťou, pribudne aj trvalé pódium pre kultúrne podujatia, zeleň, stromy. Rekonštrukciou sa podarí prepojiť Ulicu 17. novembra s Palárikovou ulicou. Obidve majú kompletne obnoviť. Ak všetko dobre pôjde, Palárikovo námestie by mali Čadčanom odovzdať pred tradičným Bartolomejskom jarmokom. Po tomto termíne bude slúžiť ako príjemný priestor na stretávanie sa a oddych.

Bolesťou i naďalej ostáva prístavba Palárikovho domu, ktorá sa po požiari v roku 2004 stala ruinou v centre mesta. Žilinský samosprávny kraj mal záujem o prestavbu domu na galériu, zámer ale zrušil pre nedostatok peňazí. Územný plán s budovou počíta - podľa radnice však mesto zápasí s vykrytím základných potrieb samosprávy. Peniaze na dobudovanie nateraz chýbajú.

„To neznamená, že neuvažujeme do budúcnosti,“ hovorí primátor Milan Gura. „Mám predstavu, čo s Palárikovým domom. Dobre viem, že svojho času bol dôležitým kultúrnym priestorom pre celé Kysuce a táto funkcia by mu mala aj ostať. Verím, že čas ponúkne odpoveď na to, aký bude osud Palárikovho domu. Ja verím, že úspešný.“

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk