Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Schody pri Bille nie sú majetkom mesta

Publikované: 02. 12. 2015 14:00

Ak chce niekto kritizovať mesto, má na to právo, ale s jednou podmienkou. Mal by kritizovať so znalosťou problému. Hromží sa na všetko, mnohokrát pohnútky pramenia z vlastného pohodlia.

V poslednom období sa množí kritika smerujúca na schody od mesta ku OD Billa, ktoré boli, ale už nie sú osvetlené. Mesto o tom vie a pri každej príležitosti to vlastníkovi OD Billa pripomienkuje. Mesto nemôže financovať cudzí majetok, nemôže  namontovať  požadované osvetlenie. Možné je to iba v prípade, ak by si Billa objednala od mesta inštaláciu. Nový riaditeľ OD Billa Slovensko dal pri svojej návšteve v Čadci prísľub, že dôjde k náprave, do dnešného dňa sa tak nestalo.

Obdobné sú prípady, keď mesto nemôže investovať do cudzieho majetku. Napríklad, ak ide o zimnú údržbu a cesty patria NDS, SSC alebo VUC-ke. Takisto vznikajú problémy prameniace z rôznosti vlastníctva pri kosení alebo čistení.

V živote samosprávy nastávajú aj iné prípady financovania. Napríklad v roku 2004 mesto prevzalo zo zákona školy a školské zariadenia s vysokou investičnou poddimenzovanosťou. Je za to kritizované a dôvod je jednoduchý. Mesto je limitované financiami, takisto ako rodinný rozpočet. Iba krok za krokom môže rekonštruovať a modernizovať školy. Nie jeden kritik to nevníma a svojou kritikou urobí viac zla ako dobra. Podobne je to s cestami, napríklad ŽSK, ktorý pri svojom vzniku dostal do vienka cesty v kraji. Na opravu všetkých by potreboval 300 mil. €, ktoré nemá.

Môže nastať aj iný prípad. Keď niečo funguje a my to v horlivosti zrušíme iba preto, že chceme za každú cenu šetriť. To sa stalo na ZŠ Žarec v období 2006 - 2010. Zrušila sa kuchyňa, obedy sa dovážali z druhého konca mesta. Kritika rodičov aj učiteľov viedla k tomu, že mesto začalo zrušenú kuchyňu znovu dávať do pôvodného stavu. Takto sa kuchyňa na Žarci zbytočne predražila.

Pred každou kritikou treba mať jasno, prečo je to tak. Ak je kritika konštruktívna, môže to samosprávu posunúť ďalej a zároveň obyvatelia sú vťahovaní do vecí verejných. Na to je potrebný dar ochoty spolupráce a miera tolerancie.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk