Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Situácia na rieke Kysuca je vážna

Publikované: 28. 02. 2012 09:32

Krajská povodňová komisia zasadala včera 27. februára 2012 na Obvodnom úrade v Žiline. Na jej zasadnutí bol za Mesto Čadca prítomný Ing. František Ščury, vedúci dopravy, územného plánovania, stavebného poriadku, výstavby, rozvoja mesta a zároveň člen Povodňovej komisie Mesta Čadca, ktorý následne informoval všetkých členov uvedenej komisie na MsÚ v Čadci.

V okrese Čadca bola vyhlásená mimoriadna situácia a III. stupeň povodňovej aktivity. Do dnešného dňa pretrváva povodňová aktivita, riadime sa zákonom č. 7/2010 Z. z. o ochrane pred povodňami.

Na Kysuciach pretrvávajú ľadové zápchy, najväčšia je pri obci Povina. Tieto zápchy však spôsobujú najväčší problém pri obci Dunajov, nakoľko sú v kontaktnom priestore s bytovými domami. Situáciu v obci neustále monitorujú, realizujú sa tam opatrenia, ľudia sú pripravení na evakuáciu, pretože v prípade veľkých zrážok či prudkého oteplenia hrozí vybreženie  rieky a následne by došlo k zaliatiu územia.

Pyrotechnici neodporúčajú zatiaľ používať pyrotechniku, pri nízkom stave vody by jej použitie nebolo účinné, mohlo by dôjsť k vzniku dutín, ktoré by predstavovali ďalšie problémy a samozrejme, použitie pyrotechniky by mohlo spôsobiť problémy z dôvodu tesnej blízkosti obydlia. Pyrotechnika by sa použila v tom prípade, ak by nepovolili ľady a hrozilo by, že by boli väčšie škody pri vybrežení rieky, než pri použití pyrotechniky, ktorej by predchádzalo uzavretie cesty, železníc a následne jej použitie by spôsobilo škody i na okolitom majetku.

Čo sa týka mesta Čadca (predovšetkým v Horelici), nepredpokladajú sa závažné problémy na vodnom toku, bezprostredne obyvateľov zatiaľ rieka neohrozuje.

Meteorológovia predpovedajú na stredu začiatok blížiaceho sa otepľovania a zároveň zrážkovú činnosť. Očakávajú, že sa začnú dvíhať hladiny riek a ľady sa budú dostávať do pohybu. Vyvrcholenie tejto situácie sa očakáva na štvrtok, v tento deň budú všetci v mimoriadnej pohotovosti- hasiči, policajti, správcovia tokov...

Zasadnutie komisie bolo ukončené poďakovaním zástupcom miest a obcí Kysúc za súčinnosť.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk