Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Srdce pre Slovensko sa vydalo na svoju púť

Publikované: 15. 07. 2013 15:00

Primátor Milan Gura blahoželal Jurajovi Šeríkovi

Počas posledného júnového víkendu sa v Žiline, Bytči a Dlhom Poli uskutočnil tradičný Festival drotárstva. V rámci jeho bohatého programu predstavil čadčiansky drotár Juraj Šerík, majster ľudovej umeleckej výroby, svoj nový veľkorozmerný objekt – Srdce pre Slovensko. Vytvoril ho počas uplynulého roka a pomáhali mu pri tom aj stovky domácich i zahraničných návštevníkov rôznych podujatí a slávností na celom Slovensku. Svoj podiel na ňom majú aj Čadčania, ktorí sa do jeho tvorby zapojili počas vlaňajšieho Bartolomejského hodového jarmoku a festivalu Drôtománia.

Srdce ma rozmery 138 x 115 cm a je skutočným umeleckým skvostom. Jeho autor ho po prvýkrát v celej jeho kráse predstavil v sobotu 29. júna 2013 v obci Dlhé Pole, kde stojí aj rodný dom jeho slávneho predka, drotárskeho majstra, Jozefa Holánika – Bakeľa, ktorý sa narodil pred 150. rokmi. Slávnosti v Dlhom Poli sa zúčastnil aj primátor Čadce Milan Gura, ktorý blahoželal J. Šeríkovi k vytvoreniu tohto unikátneho diela (na snímke).

So Srdcom pre Slovensko, na vytvorení ktorého sa podieľalo 1736 občanov i návštevníkov Slovenska z viac než 18 krajín a 4 kontinentov sveta bude Juraj Šerík do konca tohto roka putovať po celej krajine. V uplynulom týždni ho spoločne s redaktorom TV JOJ Jozefom Kubánim a ďalšími obetavými priateľmi z Čadce vyniesli na jeden z najvyšších a najkrajších vysokotatranských štítov Východnú Vysokú (2 429 m n. m). Táto nesmierne náročná ale aj krásna a symbolická púť, ktorú popri lúčoch slnka sprevádzalo aj búrka a hromobitie, sa uskutočnila najmä vďaka obetavosti a ľudskosti všetkých zainteresovaných. V Čadci ho predstaví 24. – 25. augusta 2013 počas Bartolomejského jarmoku a 9. ročníka festivalu Drôtománia Čadca 2013. Objekt chce majster Šerík venovať na sklonku roka ako dar Slovensku. Prevziať by ho mal prezident Ivan Gašparovič. Hlavným partnerom projektu Srdce pre Slovensko je Mesto Čadca. Projekt, ako aj rekonštrukciu rodného domu. J. Holánika-Bakeľa, ktorá je kultúrnou pamiatkou a v ktorej bude po rekonštrukcii zriadená pamätná izba a drotárska dielňa, môže podporiť každý, kto si zakúpi jedinečné drotárske výrobky J. Šeríka. Viac informácií nájdete na www.serik.sk.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk