Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Štát by mal vyčleniť financie na väčšiu podporu pre samosprávy v prospech polície

Publikované: 17. 01. 2013 09:30

Dňa 9.januára 2013 sa náčelník Mestskej polície Čadca František Linet ako predseda Žilinskej sekcie Združenia náčelníkov mestských a obecných polícií spolu s ostatnými predsedami zúčastnil pracovného stretnutia s prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom. Na stretnutí sa hovorilo najmä o téme dôchodkového a sociálneho zabezpečenia mestských a obecných policajtov. Obecné polície pôsobiace v slovenských mestách majú dnes za sebou už vyše 20-ročné pôsobenie. Od prvých dní ich vzniku im bol daný do vienka náročný druh policajnej práce, a to jej priestupková časť. Popri tejto hlavnej úlohe je rovnako súčasťou ich práce aj predchádzanie kriminalite a odhaľovanie trestnej činnosti, ale aj zabezpečenie kontroly a dodržiavania všeobecne záväzných nariadení, ktorými si jednotlivé obce upravujú záležitosti týkajúce sa každodenného života podľa vlastných miestnych podmienok.

Je to problém dlhodobo neriešený, pričom podobné zložky ako mestské polície ho už majú. Návrh mestských policajtov, aby sa tento systém aspoň priblížil k systému ostatných ozbrojených zložiek a po odslúžení 25 rokov v mestskej polícii či obecnej polícií mohol policajt odísť do dôchodku, prezident privítal a vyjadril mu svoju podporu. Konštatoval tiež, že obecní a mestskí policajti si zaslúžia adekvátnejšie ohodnotenie.

„Štát by mal vyčleniť financie na väčšiu podporu pre samosprávy v prospech polície. Dnes sa ukazuje, že ste veľmi potrební, najmä v oblasti trestnej priestupkovej činnosti, hoci nie ste zainteresovaní na jej riešení,“ povedal prezident. Ivan Gašparovič prisľúbil v tejto súvislosti, že legislatívne iniciatívy mestských a obecných polícií podporí.

Výsledkom rokovaní bola i dohoda, že pán prezident bude iniciovať a zvolá pracovné stretnutie koncom marca, kde budú prizvaní zástupcovia ZMOS-u, Únie miest Slovenska a zastúpenie Mestských a obecných polícií Slovenska s cieľom riešenia konkrétnych krokov, ktoré by viedli k zrovnoprávneniu mestských a obecných polícií s porovnaním s inými obdobnými zložkami.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk