Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Stružielkári cestovali, hrali divadlo, spievali, tancovali i športovali

Publikované: 01. 07. 2016 12:00

V júni sa v našom meste skončil školský rok nielen pre všetkých školákov, ale aj pre zdravotne postihnuté deti, ktoré navštevujú Stružielku v Čadci. Aj tieto deti, ktoré pracujú v niekoľkých tvorivých umeleckých dielňach v období školského roka, majú počas leta prázdniny. Uplynulý školský rok, hoci bol v poradí už 23., bol pre deti i lektorov Stružielky výnimočný. Po prvýkrát ho totiž absolvovali už pod hlavičkou občianskeho združenia. A ako sa ukázalo, založiť združenie a v jeho rámci vyvíjať činnosť Stružielky, bol veľmi dobrý krok. Členovia správnej rady združenia, lektori a ďalší partneri pripravili pre deti zo Stružielky bohatý program aj v závere školského roka. Od 5. do 11. júna absolvovali deti letný tábor v Terchovej, 18. júna podnikli zaujímavý výlet do Martina a jeho okolia a 21. júna sa všetci stretli na slávnostnom ukončení školského roka a divadelnom predstavení v mestskej  galérii v Čadci.

Medzinárodný letný tábor Stružielka

Krásny týždeň prežili deti zo Stružielky spoločne so svojimi kamarátmi z Múzickej školy v Ostrave v hoteli Boboty v Terchovej. 23. ročník Letného tábora Rotary Stružielka sa uskutočnil v nádhernom prostredí Malej Fatry. Vďaka podpore Rotary klubov Žilina i Ostrava, Mesta Čadca, Žilinského samosprávneho kraja a mnohých prajných sponzorov mohli zdravotne postihnuté deti stráviť nezabudnuteľné chvíle v lone čistej prírody. Putovali po stopách legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka a oboznamovali sa s jeho rodným krajom. Navštívili múzeum Jánošíka, obzreli si jeho sochu i vyrezávaný betlehem v kostole. Vláčik Terchováčik ich previezol krajinou a folklórny súbor Terchovček im počas svojho vystúpenia ukázal pôvodné ľudové kroje a zaspieval terchovské piesne. Malí heligónkari predviedli svoje majstrovstvo a potešili deti ľudovými piesňami z Terchovej. Nádherné počasie, krajina pod Rozsutcom i úžasná partia táborníkov vytvorila príjemnú atmosféru, ktorú bolo cítiť i pri záverečnom predstavení detí pre rodičov a hostí. V nápaditom, vtipnom, múdrom a miestami aj veľmi dojímavom predstavení deti vynikajúco stvárnili Jánošíkov príbeh od jeho narodenia až po jeho dolapenie a ukončenie života na šibenici. Na vlastnoručne vyrobenej a namaľovanej scéne, v pozadí s prekrásnou prírodnou scenériou malofatranských kopcov, spievali, tancovali, hrali divadlo, a to všetko s takým zanietením, šarmom a disciplínou, že by sa za ne nehanbili ani naši profesionáli. Od prítomného publika si deti aj ich lektori, ktorí sa o ne obetavo celý týždeň starali a tvorili pre ne krásny a zaujímavý program, vyslúžili veľký potlesk. Počas tábora vznikli nové priateľstvá, nové piesne a zážitky, vytvorilo sa nádherné divadelné predstavenie a pomohlo sa mnohým, ktorí to v živote nemajú jednoduché.

Bezpečne aj s handicapom

V sobotu 18. júna sa Stružielkari vybrali na celodenný výlet do Martina. Vďaka Nadačnému fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis sa podarilo spojiť tri inštitúcie a vytvoriť úžasnú integráciu zdravých a postihnutých detí. Stružielkari, žiaci ZŠ J. A. Komenského v Čadci a deti navštevujúce o. z. Leporelo v Martine spoločne poznávali Turiec v rámci výchovno-vzdelávacieho a poznávacieho dňa. Ich prvá zastávka bola na dopravnom ihrisku v Martine, kde sa oboznámili so základnými pravidlami cestnej premávky prostredníctvom výkladu a prezentácie. Priamo na dopravnom ihrisku si mohli teoretické poznatky vyskúšať jazdou na štvorkolkách i kolobežkách. Stali sa priamymi účastníkmi cestnej premávky na križovatkách doplnených semaformi. Najmä pre deti zo Stružielky to bol neskutočný zážitok, veď mnohé z nich sa vozili na kolobežkách po prvýkrát v živote a mali z toho veľkú radosť.  Po výdatnom obede ich cesta pokračovala do skanzenu v Martine. Spoločne si prezreli staré domčeky z Kysúc, Liptova, Turca i Oravy. Poobzerali si starú školu, vozovňu, kostol, zvonice  i starodávny obchod. Krásne počasie dodalo celému dňu príjemnú náladu. Všetci odchádzali domov síce unavení, no plní krásnych zážitkov. Celé podujatie sprevádzala dobrá nálada, priateľstvo i tolerancia medzi deťmi, čo najmä deťom zo Stružielky pomohlo aspoň na chvíľu vybočiť z bežného stereotypu a zažiť krásne chvíle. Projekt Bezpečne aj s handicapom naplnil svoje poslanie.

Galéria pre Stružielku

Deti zo Stružielky veľmi radi a krásne kreslia, maľujú a tvoria. Zúčastňujú sa rôznych výstav doma i v zahraničí a získavajú aj mnohé ocenenia. Aj preto sa zrodila myšlienka pozvať ich do mestskej galérie a pripraviť v jej príjemných priestoroch slávnostný záver školského roka. Podujatie, garantom ktorého bolo Mesto Čadca a v rámci ktorého si deti mohli pozrieť súčasnú výstavu maliara Milana Paštéku aj pekné bábkové divadelné predstavenie O domčeku, ktorý kašľal v podaní bábkoherečky Andrey Votrubcovej z Divadla Dúha, pripravilo pre deti a ich lektorov a ďalších pozvaných hostí Mesto Čadca. V úvodnej časti stretnutia pozdravil deti i všetkých prítomných dospelých primátor Čadce Milan Gura, ktorý Stružielku a jej činnosť dlhodobo podporuje. Poďakoval lektorom za ich čas a prácu, ktorú venujú zdravotne postihnutým deťom, za to, že im vnášajú veľkú radosť, poznanie i novú kvalitu do života a prítomné lektorky obdaroval ružami. Predsedníčka združenia a vedúca lektorka Stružielky Simona Melicherová mu odovzdala ako poďakovanie za podporu a priateľstvo originálnu kresbu od detí zo Stružielky. Poďakovala za spoluprácu a podporu aj Ľubici Kullovej, riaditeľke Domu kultúry v Čadci, kde majú deti svoju domovskú pôdu a ďalším partnerom a priateľom. Kresbu venovali Stružielkari aj Kataríne Šulganovej (oddelenie školstva, kultúry, mládeže a športu) a predstaviteľom Rotary klubu Žilina, ktorí taktiež dlhodobo Stružielku podporujú. Žilinskí Rotariáni, ktorí sa v Čadci cítia už ako doma, tiež priniesli pozdravy a kvetiny pre všetky dámy, ktoré pracujú pre Stružielku. S deťmi sa organizátori podujatia rozlúčili malým darčekom, sladkosťami a želaním, aby strávili krásne a bezpečné leto a na jeseň sa opäť do Stružielky vrátili.

Poďakovanie patrí všetkým lektorom Sružielky, rodičom detí navštevujúcich Stružielku, Mestu Čadca, Kultúrnemu a informačnému centru mesta Čadca, Rotary klubu Žilina, Základnej škole J. A. Komenského v Čadci, členom združenia a všetkým ďalším partnerom a priateľom aj individuálnym darcom, ktorí Stružielku podporujú a zúčastňujú sa na jej aktivitách.

Ak chcete, môžete aj vy podporiť túto krásnu a nesmierne záslužnú činnosť formou príspevku na účet: Slovenská sporiteľňa, a. s., IBAN: SK5209000000005078375673. Ďakujeme.

Aj touto cestou chceme zároveň osloviť rodičov detí, ktoré majú zdravotné postihnutie, aby využili možnosť prihlásiť do Stružielky. Nájdu si nových kamarátov, skvalitní sa ich život, nadobudnú nové jedinečné zážitky a najmä, prinesú radosť a väčšiu pohodu aj do spoločenstva svojich rodín. Viac informácií nájdete na www.struzielka.sk

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk