Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Svetový deň bez tabaku – 31. máj

Publikované: 30. 05. 2018 11:00

Užívanie tabaku je celosvetovo druhou najčastejšou príčinou úmrtí na chronické ochorenia. Každoročne zabíja viac ako 7 miliónov ľudí na celom svete a predpokladá sa, že tento počet bude naďalej rásť. Celosvetovo fajčí približne tretina ľudí starších ako 15 rokov. Napriek nepriaznivým účinkom sa radí tabak k legálnym a spoločensky tolerovaným drogám, príčiny spoločenskej tolerancie sú rôzne:

 • užívanie tabaku má dlhú históriu a je bežne rozšírené (preto nevzbudzuje v spoločnosti potrebnú pozornosť),
 • zdravotné následky sa dostavujú až po mnohých rokoch po dlhodobom užívaní - to vedie najmä u mladších jedincov k podceňovaniu rizika,
 • účinky tabaku, resp. nikotínu sú v porovnaní s inými drogami oveľa nenápadnejšie (napr. v porovnaní s alkoholom).

S cieľom poukázať na zdravotné riziká spojené s užívaním tabaku a povzbudiť vlády aby prijali účinné opatrenia na zníženie užívania tabaku Svetová zdravotnícka organizácia zaradila Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day) medzi významné svetové dni v roku 1987.

Heslom pre tento rok je: „Tabak a srdcové ochorenia“.

Cieľom tohtoročnej kampane je zvýšiť povedomie verejnosti o vzťahu medzi tabakom a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Užívanie tabaku je rizikovým faktorom pre rozvoj ischemickej choroby srdca, mozgovej príhody, ochorení periférnych ciev a mnohých ďalších ochorení. Fajčiar cigariet má 2 – 3x vyššie riziko vzniku infarktu myokardu ako nefajčiar a predpokladá sa, že 80 % všetkých srdcových infarktov u mužov mladších ako 45 rokov je spôsobených práve fajčením. Fajčiari sa dožívajú v priemere o 13 až 15 rokov menej ako nefajčiari.

Závislosť na fajčení spôsobuje nikotín, ktorý je zodpovedný prevažne za chuť, arómu a stimulačný účinok na CNS. Do mozgu sa dostáva už do 10 sekúnd a patrí k prudkým rastlinným jedom. Pre hodnotenie nikotínovej závislosti je k dispozícii Fagerstomov test nikotínovej závislosti.

Prečo prestať fajčiť?

 • normálna hladina kyslíka sa obnoví po 8 hodinách,
 • riziko infarktu klesá zhruba po 24 hodinách,
 • funkčnosť pľúc a krvný obeh sa zlepšuje po 2 týždňoch,
 • ústup kašľa a dýchavičnosti nastáva po 1 – 9 mesiacoch,
 • približne po 2 rokoch klesá riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení,
 • riziko pľúcnych ochorení a rakoviny sa vyrovná na úroveň nefajčiara až po 12 – 15 rokoch.

Každoročne sa pokúsi prestať s fajčením viac ako 35 miliónov ľudí, ale len 5 % z nich naozaj prestane.

Ako prestať fajčiť?

Prestať fajčiť nie je ľahké, avšak existuje niekoľko spôsobov, ktoré môžu ľuďom pomôcť:

 • ideálne je stanoviť si deň „D“ - odkedy chcete prestať fajčiť, vhodné je spojiť tento deň s nejakou významnou udalosťou, prípadne urobte toto rozhodnutie na dovolenke,
 • zahoďte všetky cigarety, odstráňte popolníky a všetko čo súvisí s fajčením,
 • požiadajte priateľov, manžela/-ku, deti, aby Vás v tomto rozhodnutí podporili, prípadne prestaňte fajčiť spolu s niekým (vzájomná podpora),
 • vyhýbajte sa káve, alkoholu a nápojom, pri ktorých ste si zvykli zapáliť cigaretu,
 • vyhýbajte sa miestam kde ste boli zvyknutý fajčiť,
 • obmedzte pohyb medzi fajčiarmi, vyhýbajte sa fajčiarskym zónam,
 • nájdite si nové záujmy, koníčky, začnite sa viac venovať športovým aktivitám,
 • veďte si denník – vezmite si kalendár a začiarknite každý deň, ktorý sa Vám podarilo vydržať bez cigariet a za každý úspešný týždeň príp. mesiac bez cigariet sa odmeňte.

Zatiaľ čo sa vaše telo začína zlepšovať, vy budete mať skôr pocit, že sa Váš stav zhoršil. Treba však mať na pamäti, že pri odvykaní od fajčenia ide o dlhší a trvalý proces. Pocity ktoré pri ňom máte, môžu byť spočiatku znervózňujúce. Bezprostredne po skončení s fajčením majú ex-fajčiari rôzne nepríjemné pocity ako suchosť úst, ďasien a jazyka. Môže sa dostaviť pocit podráždenia, hladu, únavy, poruchy spánku a silnejší kašeľ. Ide o sprievodná znaky očisťovania organizmu od nikotínu. Väčšina nikotínu odchádza z tela v priebehu 2 – 3 dní.

Treba si uvedomiť že ste začali žiť zdravším spôsobom života a každým dňom ste si pridali na jeho dĺžke. Každá zmena vyžaduje čas, táto však vyžaduje aj viac trpezlivosti.

(Zdroj: 1. BAŠKA, T.: Prevencia užívania tabaku u školskej mládeže. 1. vydanie, Martin: Národná koalícia pre kontrolu tabaku v SR, 2008, ISBN 978-80-969767-1-3; 2. KAMENSKÝ, G., PELLA, D.: Zdravý životný štýl cesta k prevencii ochorení srdca a ciev. 1. vydanie, Bratislava: AEPress, s.r.o., 2010, ISBN 978-80-88880-2; 3. www.uvzsr.sk, 4. www.who.int)

Pripravilo: Oddelenie výchovy k zdraviu, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Prílohy na stiahnutie

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk