Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Tlačová správa - Minister Figeľ otvoril výstavbu mestského obchvatu v Čadci

Publikované: 15. 07. 2011 15:08

Bratislava (15. júla 2011) –  Dnes sa oficiálne začala výstavba mestského obchvatu v Čadci, ktorý po svojom dokončení v decembri 2013 zabezpečí vylúčenie dopravy z centrálnej mestskej zóny a tým aj dobudovanie pešej zóny v meste. Prvý podpredseda vlády a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Figeľ spolu s generálnym riaditeľom Slovenskej správy ciest Pavlom Pavláskom a zástupcom spoločnosti Alpine Slovakia Alešom Kramným slávnostne poklopali základný kameň stavby novej cesty, ktorá je spolufinancovaná z eurofondov prostredníctvom Operačného programu Doprava.

Čadca patrí k mestám, ktoré sú výrazne zaťažené dopravou, keď cez centrum mesta prejde aj vyše 30 tisíc automobilov za deň. Jazdná rýchlosť v centre je 40 km/h, čo zapríčiňuje spomalenie dopravy. Existujúca cesta I/11 tvorí dopravnú kostru mesta a je každoročne hodnotená ako nehodový úsek. Je na nej päť priechodov pre chodcov, viaceré neriadené križovatky, zastávky hromadnej dopravy rušná miestna doprava s vozidlami, ktoré chcú zaparkovať, atď. Neustále narastajúce dopravné problémy významne zvýšili naliehavosť výstavby obchvatu centra mesta napriek tomu, že výraznú časť dopravy prevzal diaľničný obchvat Čadce sprevádzkovaný v októbri 2004.

„Využívame najlacnejšie zdroje – eurofondy, staviame lacnejšie a rýchlejšie. A že sa to dá, sa ukazuje aj na príklade tejto stavby v Čadci, keď odhadované stavebné náklady boli približne 13,7 milióna eur a vysúťažená cena sa dostala na necelých 7 miliónov. To ukazuje, že pri kvalitnej príprave a dobrej transparentnej súťaži dokážeme ušetriť ohromné zdroje, a to bez znižovania kvality a bezpečnosti“, uviedol počas otvorenia výstavby obchvatu minister J. Figeľ.

Stavba, resp. preložka cesty I/11 bude tvoriť obchvat centra Čadce a bude postavená v lokalite ohraničenej železničnou traťou, súčasnou cestou I/11 a Pribinovou ulicou. Po dokončení cesty sa podstatne zlepší bezpečnosť premávky, životné prostredie v centrálnej časti mesta, v ktorej sa uvažuje s vytvorením skľudnenej alebo pešej zóny.

Súčasťou stavby je aj rekonštrukcia mosta, ktorý prevádza cestu I/11 cez koryto rieky Kysuca a trať ŽSR Čadca – Žilina v meste Čadca a tiež dve križovatky, jedna okružná a jedna úrovňová styková, rekonštrukcia a rozšírenie podchodu pre peších, z ktorého bude možné vyjsť na perónový chodník železničnej zastávky. Projekt rieši tiež nové osvetlenie podchodu, pripojenie zdvíhacích plošín pre telesne postihnutých, vývody pre napojenie prenosných kalových čerpadiel a ukoľajnenie všetkých kovových častí v zóne trolejového drôtu.

Všetky informácie o obchvate

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk