Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Trpké korienky, ale sladké plody. Otvorili sa brány škôl, začal sa nový školský rok.

Publikované: 08. 09. 2016 16:00

Brány škôl sa otvorili. Pred žiakmi, učiteľmi a všetkými, ktorí sa podieľajú pri zabezpečení vzdelávania a výchovy na školách, je ďalších desať mesiacov nielen práce či vstrebávania nových poznatkov, ale, verme, aj radosti a úspechov. Svoje nezastupiteľné miesto v tomto procese zohráva aj samotné mesto. Napriek neľahkým úlohám a výzvam, ktorým bude ako zriaďovateľ škôl čeliť spoločne s ich vedeniami a ktoré často žiaci, pedagógovia či rodičia nevnímajú, je pripravené a teší sa na vzájomnú spoluprácu.

Pedagogickým pracovníkom sa v novom školskom roku o niečo zlepší finančná situácia – na účty im pribudne o 6% viac. Mestá a obce ale stále nevedia, z čoho budú platy financovať, keďže štát ešte nedoriešil kompenzáciu miezd.

Mesto dotuje školy z vlastného

V Čadci sa výšenie miezd týka viac ako 350-tich učiteľov. Na jedného z nich potrebuje mesto  o 40 až 50 eur mesačne viac, mesto sa bude musieť pripraviť na to,  že financie bude musieť pravdepodobne pokryť samo.

Už teraz Čadca z vlastných zdrojov dotuje školstvo nemalým balíkom. Na základné školy suma predstavuje viac ako 230 tisíc Eur ročne, na materské školy 121 tisíc Eur, na základné umelecké  školy 110 tisíc Eur ročne. Dohromady dotuje mesto Čadca školstvo z vlastného rozpočtu takmer pol miliónovým balíkom!

Dlhoročný problém – veľa škôl, málo žiakov

Mesto má šesť základných škôl, ročne ale detí ubúda. Dohromady navštevuje všetkých šesť škôl približne 2000 detí,  ich kapacita je však podstatne vyššia. Magistrát robí všetko preto, aby sieť svojich škôl udržal, no demografický vývoj, úbytok detí je zrejmý.

V tomto školskom roku nastúpi do čadčianskych základných škôl o niekoľko desiatok detí menej ako v predošlom roku. Aj keď počet prváčikov sa v Čadci oproti minulému roku zvýši, (presné údaje budú známe až v polovici septembra) viacero detí predčasne odchádza na osemročné bilingválne gymnázia, čo počet žiakov v školách zníži a teda i príjem mesta od štátu.

Rekonštrukcie aj nové investície

Napriek starostiam, plánuje čadčianska radnica v školskom roku 2016/2017 na školách nové investície. Napríklad  Základnú školu Podzávoz čaká výstavba telocvične a rekonštrukcia kotolne. Na Komenského  škole vymenia v tomto roku okná a budovu zateplia. V Materskej škole na Horelici prebehla rekonštrukcia školskej jedálne a sociálnych zariadení.

Dôstojné podmienky a prajná atmosféra

„Začína nový školský rok. Prajem deťom, učiteľom ale i rodičom, aby bol nový školský rok pre nich pokojný, plný úspechov v znamení dobrých vzťahov a nového poznania. Mesto sa bude snažiť pre všetkých vytvoriť dôstojné podmienky pre úspešný školský rok, pripraviť atmosféru tak, aby  vedenia škôl a ich pedagógovia cítili podporu a ústretovosť,“ zaželal všetkým, ktorých školské brány po prázdninách privítali, primátor mesta Milan Gura. Prvý muž radnice sa osobne zúčastnil začiatku vyučovania a poprial veľa dobrého a úspešného na Základnej škole Horelica, ktorú si tento rok vybral na slávnostné otvorenie školského roka.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk