Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Unikátny protidrogový vlak v Čadci zaujal!

Publikované: 12. 05. 2017 13:00

Na železničnej stanici v Čadci pristavili  jedinečný  protidrogový vlak z Českej republiky, ktorý zážitkovou formou mladým ľudom ukázal, čo sa stane ak siahnu po návykových látkach.

Šesť špeciálne vybavených vagónov  s protidrogovým multimediálnym obsahom je unikátnym projektom. Mesto Čadca siahlo po ňom zatiaľ ako jediné na Slovensku.

Počas uplynulých rokov sa objavilo na školách už množstvo dobrých akcií, ktorými sa učitelia, lekári a odborníci snažia mladých ľudí varovať od hrozby drog.

Žiaden z nich však nepôsobí autentickejšie a nezaujme pravdepodobne pozornosť mladých ľudí tak ako  vlak vypravený z Českej republiky.  Obsah vagónov počíta s jednoznačným poznaním. Pozornosť  mladého človeka  ľudí už len ťažko pritiahneme bežnými prednáškami.

Riziko smrti, úpadku kvality života a zdravia  musí cítiť na vlastnej koži, priblížiť sa mu  vlastným dotykom, zvukom, hmatom -  všetkými zmyslami.

Vo vagóne študenti teda nečelia rozprávaniu  o rizikách užívania drog, ale prostredníctvom  vizualizácie drogového  prostredia a multimediálneho obsahu zažívajú príbeh skupiny mladých ľudí, ktorí sa vybrali cestu do pekla. Na konci príbehu čaká  jedného z nich smrť.

Dominika Šenková, manažérka protidrogového vlaku hovorí:  „Cieľom projektu nie je  šokovať ale ukázať deťom a študentom miesta, na ktoré nechceme, aby sa dostali ako je autonehoda, nemocnica, väzenie, drogový brloh, pretože to by už bolo neskoro. Chceme , aby si oni  sami vybrali, či chcú ísť touto cestou.“

Jeden z prvých vagónov, cez ktorý návštevníci vlaku prechádzajú je zariadený ako skutočný bar s tvrdým alkoholom, cigaretami  a atmosféru autentického nočného prostredia plnej zábavy. Nasleduje miestnosť  s autentickou autonehodou, kde vidieť reálne zdemolované  auto s motorkou.  Potom príde vagón zariadený ako nemocnica, väzenie, atď.

Počas príbehu v rámci niekoľkých zastavení kladie študentom tajomný  hlas  muža  z obrazovky niekoľko otázok o tvrdých drogách. Návštevníci vlaku odpovedajú napríklad na to, či je marihuana podľa nich nebezpečná alebo nie.

Unikátny  protidrogový vlak zaujal nielen študentov ale aj bežnú verejnosť a médiá.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk