Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Uplynulo 69 rokov od oslobodenia Čadce

Publikované: 02. 05. 2014 10:30

1. mája 2014 uplynulo 69 rokov od oslobodenia nášho mesta. Pamiatku vojakov a civilných občanov, ktorí padli v boji proti fašizmu, za oslobodenie nášho mesta a vlasti, sme si uctili pietnou spomienkou v utorok 29. apríla 2014. Slávnostný pietny akt s položením vencov sa uskutočnil pred Mestským domom v Čadci pri pamätnej tabuli obetiam II. svetovej vojny. Zúčastnili sa ho primátor Milan Gura a ďalší predstavitelia vedenia mesta, poslanci Mestského zastupiteľstva v Čadci, členovia mestskej a oblastnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OV SZPB), zástupcovia mestských, regionálnych a záujmových inštitúcií, spolkov a združení, školská mládež a ďalší občania. Prítomným sa prihovorili v úvode pietneho aktu primátor Milan Gura, Jozef Šupola za OV SZPB a Pavel Frankl – predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline. Priebeh pietneho aktu dôstojne obohatili svojim spevom členovia Miešaného speváckeho zboru Kysuca pod vedením dirigenta Jána Procházku.

Po skončení pietneho aktu sa uskutočnila aj tichá pietna spomienka v Parku zmierenia, ktorou sme si uctili pamiatku príslušníkov čadčianskej židovskej komunity, ktorých životy vyhasli počas holokaustu v II. svetovej vojne. Pamätník – náhrobný kameň na ich počesť bol sprístupnený verejnosti v máji roku 2012. Iniciátorom a donorom jeho vybudovania bol pán Peter Peleg, ktorý žije so svojou rodinou v Izraeli a ďalší členovia židovských komunít vo svete. Autorom náhrobného kameňa je akademický sochár Jozef Mundier z Čadce. Park zmierenia bol vybudovaný v roku 2006. Jeho založenie podnietili členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Čadci a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku. V roku 2010 bola v parku pri príležitosti 65. výročia oslobodenia odhalená drevená plastika Klepsydra, ktorej autorom je poľský sochár Gregorz Majchrowski. Autor plastiku venoval obetiam holokaustu.

Vážme si pamiatku tisícov slovenských mužov i žien, vážme si milióny príslušníkov Sovietskej armády a ďalších armádnych síl, ktorí oslobodili naše mesto i našu krajinu od hitlerovských vojsk a prispeli k úplnej porážke fašizmu. K úcte a vďačnosti veďme najmä naše deti a mladých ľudí, rozprávajme im o týchto udalostiach, učme ich konať dobro a vážiť si a rešpektovať všetkých ľudí - bez rozdielu rasy či národnosti. Je morálnou povinnosťou nás všetkých spolupracovať vo vzájomnej úcte a s vedomím spoluzodpovednosti za mier, slobodu, demokraciu a bezpečný život v našej krajine.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk