Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Úspešná prezentácia Čadce v Žywci + FOTOGALÉRIA

Publikované: 25. 02. 2011 15:11

V prekrásnom prostredí Starého zámku v Žywci sa dňa 24. februára 2011 v rámci projektu „Rozvoj kultúrnej a turistickej spolupráce spriatelených miest Žywiec a Čadca” uskutočnila ďalšia projektová aktivita – odborný seminár venovaný histórii nášho mesta a regiónu Kysúc, jeho prírodným a kultúrnym pamiatkam, turistickým zaujímavostiam, v rámci ktorého boli odprezentované aj rôzne ľudové hudobné nástroje a spev ľudových piesní. Cieľom stretnutia bolo oboznámenie obyvateľov mesta Žywiec s našou kultúrou a históriou, priblíženie turistických možností regiónu Kysúc a predstavenie tradícií. Podujatia sa zúčastnili zástupca primátora František Prívara, ktorý v úvode seminára odovzdal predstaviteľom a občanom mesta Žywiec srdečný pozdrav, poslanci Mária Blendovská a Peter Glasnák, členovia Komisie kultúry pri MZ v Čadci, pracovníčky Oddelenia kultúry a medzinárodných vzťahov Mesta Čadca a Kultúrneho a informačného centra v Čadci a ďalší.

V prvej časti odborného seminára, ktorej sa zhostil historik Martin Turóci z Kysuckého múzea v Čadci, sa prítomní oboznámili s históriou Kysúc a Čadce, s jej osídľovaním a vývojom, so zaujímavými a pútavými príbehmi o zbojníctve i so známymi rodákmi regiónu. Druhú časť odborného seminára, ktorá bola venovaná turistickým možnostiam Kysúc, viedol Vladimír Pekár, propagátor a sprievodca cestovného ruchu. Zúčastnení tak mali možnosť spoznať všetky pohoria a vrchy, kostoly a kultúrne pamiatky, minerálne a liečivé pramene, či kultúrne inštitúcie a ich expozície. Prezentácia bola popretkávaná nádhernými fotografiami z nášho kraja. Veľmi pútavé bolo rozprávanie o zaujímavostiach z nášho regiónu - o kamenných guliach v Milošovej – Megoňky, o pútnickom mieste Žifčáková, o historickej lesnej úvraťovej železničke v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, ako aj o náučnom chodníku Javorníky s umeleckými dielami.

Martin Turóci pri prezentácii Mesta Čadca

Búrlivý potlesk zaznel sálou po skončení tretej časti seminára. Pavol Kužma, známy kysucký folklorista, nielenže vysvetlil vývoj ľudového umenia na Kysuciach v kontexte histórie, ale priblížil ho, spolu s nemenej známym nástrojárom a hudobníkom Bartolomejom Gernátom, aj hrou na píšťalách, fujarách a gajdách. O tom, ako sa Kysučania vedeli a vedia zabávať i dnes, presvedčili hudobníci a speváčky z Detského a mládežníckeho súboru Kelčovan vedení primášom Štefanom Belkom. Po skončení odborného seminára pripravili domáci organizátori pre zástupcov nášho mesta prehliadku expozícií Mestského múzea sídliaceho v zámku. Nasledovala vernisáž prác poľských a slovenských účastníkov tvorivých dielní, ktoré sa uskutočnili v rámci toho projektu ešte v septembri minulého roka a prezentácia zborníka vytvorených diel. Prítomní mali možnosť obdivovať šikovnosť detských rúk, ktoré vykúzlili pôvabné papierové kvety, drobné reliéfy a plastiky z dreva, hliny, drôtu, obrázky maľované na skle či všakovaké zdobené perníčky.

Celý deň sa niesol v príjemnom, priateľskom a pohostinnom ovzduší a v jeho závere obidve zúčastnené strany s radosťou konštatovali,  že cieľ projektu, ktorý sa postupne realizoval už od mája minulého roka sa naplnil a môžeme sa tešiť na rozvíjanie ďalšej spolupráce.

Projekt bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu  v  rámci  Programu   cezhraničnej   spolupráce   Poľsko – Slovenská republika 2007-2013, prostredníctvom Euroregiónu „Beskydy“.

 

Martina Palárcová

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk