Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

V Čadci pribudnú ďalšie polopodzemné kontajnery

Publikované: 20. 08. 2018 10:30

So stále zvyšujúcou produkciou odpadov a rastúcimi nárokmi na ich stav a triedenie za účelom ich ďalšieho spracovania je nutné navyšovať kapacitu zberných miest, ktoré sú často umiestnené v miestach, kde sa bojuje o každý meter.

Minulý rok sa vedenie mesta rozhodlo urobiť poriadok s preplnenými kontajnermi na  odpad na sídliskách, ktorý znepríjemňoval obyvateľom život. Radnica prišla s inovatívnou myšlienkou, ktorá sa radí medzi moderné SMART riešenia –  tzv. polopodzemné kontajnery, ktorých hlavnou výhodou je, že  2/3 nádoby je pod zemou.

Po dôkladnej analýze situácie sa rozhodlo, že pilotný projekt sa bude realizovať na Chalupkovej ulici na Kýčerke, ktorá patrila medzi najproblematickejšie. Dovtedajších 91 ks starých zberných nádob o objeme 1100 l nahradili tri novovybudované stojiská. Z estetického aj praktického hľadiska sa zmenilo veľa k lepšiemu. Zmenu pocítil aj zvozca, Mestský podnik služieb Čadca, pretože systém zberu odpadu sa výrazne zefektívnil, ušetrí čas s vyprázdňovaním nádob a znižuje náklady na zvoz odpadu.

Dve stojiská pozostávajú z piatich veľkých nádob na komunálny a triedený odpad, pričom jedna takáto nádoba má 6 násobne väčšiu kapacitu ako stará. Ich konštrukcia zabraňuje prístupu zvierat a hmyzu a jeho hĺbka minimalizuje jeho opätovné vytiahnutie najmä zo strany bezdomovcov. Jedno stojisko bolo dobudované dodatočne a pozostáva z troch nádob, čím sa rovnomerne rozložila ich dostupnosť v rámci celej lokality.

Umiestnením polopodzemných kontajnerov sa zvýšil estetický vzhľad, ale aj vznik nových parkovacích miest na pôvodných stojiskách.

V tomto roku pribudnú ďalšie polopodzemné kontajnery

Svoju pozornosť vedenie mesta teraz presúva na sídlisko Žarec. Už o niekoľko dní pribudnú dve nové stojiská na Jašíkovej ulici. Každé z nich bude mať 3 nádoby – jednu na komunálny odpad, jednu na plasty a jednu na papier.

Prioritou je poriadok

Vedenie mesta kladie veľký dôraz na to, aby mali ľudia čisté a komfortné ulice. Bežné nádoby na odpad však už nestačia a zvyšovať ich počet je kontraproduktívne. Radnica sa preto rozhodla pre postupné zavádzanie polopodzemných kontajnerov. Je to síce finančne náročná cesta, ale benefity z ich používania výrazne prevyšujú náklady.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk