Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

V Čadci sme pot a mozole starých rodičov nepredali!

Publikované: 04. 02. 2014 12:54

Ilustračné foto

Priestor pod zhorenou prístavbou Palárikovho domu ostal zachovaný. Pre nás všetkých. V minulosti ho postavili naši predkovia. Ešte pred nedávnom sme ho nazývali hanbou mesta. Po takmer desiatich rokoch. Ostane zhoreniskom, pýtali sme sa?

Mesto prišlo neskôr s nápadom odpredaja plochy, hrozilo, že prídeme o historickú a kultúrnu lokalitu – neprehliadnuteľnú v dejinách Kysúc. Našťastie - nepodarilo sa. Plán mesta smeroval do zatratenia.

Ilustračné foto

Dnes je lokalita pred Palárikovým domom po rekonštrukcii. Jej obnovu považujeme za úspešnú. I z hľadiska peňazí, ktoré súčasné vedenie mesta oproti plánu ušetrilo pri stavebných prácach (vďaka poctivej verejnej súťaži) i pre naplnenie zámeru – vybudovať priestor na oddych.

Čadčania lokalitu prijali. Z počiatku sa s ňou oboznamovali pomaly. Najväčšiu radosť mali asi deti, ktoré radostne pobehovali okolo novej fontány. Rodičia sedeli na lavičkách a oddychovali. Námestie sa začalo napĺňať.

Prvé Vianoce v novom šate zaznamenali úspech

Už pri príprave rekonštrukcie mesto plánovalo, že plochu využije i na vianočné trhy. Dlhé roky v Čadci veľmi chýbali. Dobrým predpokladom bolo vybudovanie šachty na ukotvenie vianočného stromčeku.

Keď sa v priestore objavili drevené „búdky“, ľudia spozorneli, v meste sa začalo šuškať o vianočných trhoch. Definitívne ich otvoril príchod Mikuláša, ktorý rozsvietil vianočný stromček. A vrece s návštevníkmi sa po tomto momente na námestí roztrhlo.

Popularite sa tešil veľký svetelný snehuliak, pri ktorom sa odfotili stovky, možno tisícky obyvateľov nielen z Čadce, ale z celých Kysúc. Spontánne vzniklo miesto, kde sa stretávali rodiny, priatelia, bývalí spolužiaci. Mladé páriky sa držali za ruky a usmievali sa.

Primátor Milan Gura k tomu hovorí: “ Toto bolo mojim cieľom už v čase, keď som verejne sľúbil, že priestor zachránim. Želal som si, aby to, čo vytvorili naši predkovia, ostalo sa zachované pre nás všetkých. A podarilo sa. Plochu sme uchránili pre budúce generácie. Podarilo sa nám jej opäť vdýchnuť život a úctu. Čaká nás ešte veľa podujatí, ktoré potešia nejedného z nás“.

Ilustračné foto

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk