Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Vývoz odpadu na Chalupkovej ulici sa zvýšil trojnásobne. Obyvatelia prestali separovať?!

Publikované: 17. 01. 2018 11:45

Koberce, chleby, plastové flaše, staré televízory, elektrospotrebiče, wc misy, vybúrané jadrá – takmer všetko, čo si vieme predstaviť vyhadzujú niektorí z obyvateľov na Chalupkovej ulici do nových polopodzemných kontajnerov, ktoré radnica v lokalite umiestnila, aby sa miestnym zvýšil komfort bývania. Ide totiž o hustú obytnú zónu.
Nový systém zberu odpadov mal priniesť viac poriadku, nové parkovacie miesta, skrátka krajšie okolie pre miestnych obyvateľov. To bol zámer radnice ! Otočil sa proti nej.
Kým mesto vyvážalo odpad za starých pomerov na Chalupkovej ulici 2-krát do týždňa, počas Vianoc v priebehu 10 dní to bolo 5-krát, teda každý druhý deň. 99 tisíc litrov odpadu vyhodili obyvatelia do zberných nádob, kým za rovnaké obdobie v starom systéme to bolo 33 tisíc litrov.
Nové stojiská na komunálny odpad na Chalupkovej ulici bol pilotný projekt v Čadci. Výborne funguje aj v iných mestách, napríklad v Bratislave, v Nitre - chystajú ho v ďalších  samosprávach.
Čadčianska radnica má záujem zvyšovať kultúru bývania občanov, chce, aby sa obyvatelia sídlisk dobre cítili. Sú takí, ktorí ale zdá sa maria dobrý úmysel .... Alebo ide o nevídanú nevedomosť, nezvyk ako s kontajnermi narábať?
Každá sranda ale čo - to stojí, a samozrejme i prehrešky súvisiace s vývozom komunálneho odpadu. Náklady, ktoré takto vznikajú, idú z vrecka nás všetkých, z peňazí, ktoré sa dajú použiť samozrejme užitočnejšie, napríklad ako príspevok na opravu ihriska, miestneho chodníka či na podporu dôchodcov, detí, rozvoja športu.
„Štát sa chystá zvyšovať poplatky za vývoz komunálneho odpadu a nejde o žiadne symbolické sumy,“ hovorí vedúca oddelenia životného prostredia Emília Ďuranová. Ak sa nespamätáme, tak následky pocítime. Čím menej totiž vytriedime, tým viac sa zdvihne poplatok za vyvezenú tonu a mesto to nebude musieť uhradiť, nie však z mestských zdrojov, poplatky budú musieť byť zreálnené obyvateľom. Takže chudáci tí, ktorí poctivo triedia a budú musieť doplácať na lajdákov,“ dodáva Emília Ďuranová.
Napriek všetkému primátor Milan Gura verí, že situácia sa otočí k lepšiemu a že mesto aj tento problém zvládne. V spolupráci s tými, ktorým záleží na zveľaďovaní vlastného okolia.
„Som presvedčený, že ľuďom, ktorým nezáleží na dobre je drvivá menšina. Je oveľa viac tých, ktorí chránia hodnoty. Prosím, aby sme v ich zveľaďovaní pokračovali, aj keď idú veci ťažšie.“

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk