Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Vývoz odpadu na Chalupkovej ulici sa zvýšil trojnásobne. Obyvatelia prestali separovať?!

Publikované: 17. 01. 2018 11:45

Koberce, chleby, plastové flaše, staré televízory, elektrospotrebiče, wc misy, vybúrané jadrá – takmer všetko, čo si vieme predstaviť vyhadzujú niektorí z obyvateľov na Chalupkovej ulici do nových polopodzemných kontajnerov, ktoré radnica v lokalite umiestnila, aby sa miestnym zvýšil komfort bývania. Ide totiž o hustú obytnú zónu.
Nový systém zberu odpadov mal priniesť viac poriadku, nové parkovacie miesta, skrátka krajšie okolie pre miestnych obyvateľov. To bol zámer radnice ! Otočil sa proti nej.
Kým mesto vyvážalo odpad za starých pomerov na Chalupkovej ulici 2-krát do týždňa, počas Vianoc v priebehu 10 dní to bolo 5-krát, teda každý druhý deň. 99 tisíc litrov odpadu vyhodili obyvatelia do zberných nádob, kým za rovnaké obdobie v starom systéme to bolo 33 tisíc litrov.
Nové stojiská na komunálny odpad na Chalupkovej ulici bol pilotný projekt v Čadci. Výborne funguje aj v iných mestách, napríklad v Bratislave, v Nitre - chystajú ho v ďalších  samosprávach.
Čadčianska radnica má záujem zvyšovať kultúru bývania občanov, chce, aby sa obyvatelia sídlisk dobre cítili. Sú takí, ktorí ale zdá sa maria dobrý úmysel .... Alebo ide o nevídanú nevedomosť, nezvyk ako s kontajnermi narábať?
Každá sranda ale čo - to stojí, a samozrejme i prehrešky súvisiace s vývozom komunálneho odpadu. Náklady, ktoré takto vznikajú, idú z vrecka nás všetkých, z peňazí, ktoré sa dajú použiť samozrejme užitočnejšie, napríklad ako príspevok na opravu ihriska, miestneho chodníka či na podporu dôchodcov, detí, rozvoja športu.
„Štát sa chystá zvyšovať poplatky za vývoz komunálneho odpadu a nejde o žiadne symbolické sumy,“ hovorí vedúca oddelenia životného prostredia Emília Ďuranová. Ak sa nespamätáme, tak následky pocítime. Čím menej totiž vytriedime, tým viac sa zdvihne poplatok za vyvezenú tonu a mesto to nebude musieť uhradiť, nie však z mestských zdrojov, poplatky budú musieť byť zreálnené obyvateľom. Takže chudáci tí, ktorí poctivo triedia a budú musieť doplácať na lajdákov,“ dodáva Emília Ďuranová.
Napriek všetkému primátor Milan Gura verí, že situácia sa otočí k lepšiemu a že mesto aj tento problém zvládne. V spolupráci s tými, ktorým záleží na zveľaďovaní vlastného okolia.
„Som presvedčený, že ľuďom, ktorým nezáleží na dobre je drvivá menšina. Je oveľa viac tých, ktorí chránia hodnoty. Prosím, aby sme v ich zveľaďovaní pokračovali, aj keď idú veci ťažšie.“

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk