Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Z mestského zastupiteľstva 21. novembra 2013

Publikované: 22. 11. 2013 10:00

Parkovacie miesto na sídliskách zlacnelo, primátor Milan Gura dodržal svoj sľub

Vodiči, ktorí si prenajímajú pred panelákom miesto na parkovanie, zaplatia od nového roka o 20 eur menej ako doteraz. Primátor si uvedomoval zlú situáciu s parkovaním na sídliskách a týmto krokom chce aspoň čiastočne odbremeniť majiteľov osobných automobilov, ktorí parkujú na sídliskách v našom meste. Poslanci podporili tento návrh, podľa ktorého sa znížila ročná daň z 99 na 79 eur.

Dobrú správu máme aj pre tých, ktorých otravuje v meste platenie za parkovné. Od nového roka si môžu kúpiť parkovaciu kartu v hodnote 180 eur. Oprávňuje ich parkovať počas roka na území celého mesta.

Vývoz odpadu v Čadci po novom každé 2 týždne

Mesto sa opäť vracia k pôvodnému systému. Spôsob, podľa ktorého si obyvatelia bytov a domov určovali interval vývozu odpadu sami, sa žiaľ, neosvedčil. „Nie sme dostatočne zrelí na to, aby sme sa správali zodpovedne. Musíme začať od najmenších. Učiť detí v škôlke a v školách separovať, odhadzovať odpadky tam, kam patria,“ povedal pri diskusii primátor Milan Gura.

Podľa vedúcej referátu životného prostredia Emílie Ďuranovej, mesto prechádza z množstevného systému na paušalný. Mnohí občania sa snažili na vývoze ušetriť a s odpadom vyčkávali na veľkobjemné kontajnery, za ktoré platí Mesto. Mestu sa takto nielen zvyšovali náklady, ale nenapreduje ani seperovaný zber a zvyšuje sa i počet čiernych skládok.

Problematika „psíčkarov“ rozdelila poslancov

V rámci schvaľovania nariadenia mesta poslanec Ján Drobil navrhol znížiť daň za psa. „Uvedomujem si, že mesto je špinavé od psích exkrementov, zodpovednosť za stav však nenesú podľa mňa platiči dane, ktorí majú psov riadne prihlásených, ale neplatiči. A tých je dosť,“ povedal Drobil.

Proti kolegovmu návrhu vystúpila poslankyňa Blendovská a Kostková. Obe sa zhodli sa na tom, že mesto je zasypané psími exkrementami - na chodníkoch, trávnikoch, pieskoviskách. „Ak upozorníte majiteľa psa, že neupratal po svojom psovi, ste zavalený výčitkami a nadávkami a stávate sa nepriateľom,“ dodala Oľga Kostková.

Poslanci návrh svojho kolegu odmietli a schválili predložené VZN doplnené o daň za psa v podnikateľskom objekte. Nová daň predstavuje sumu 30 eur/rok. Pre bežných majiteľov psov v bytoch a domoch sa výška dane nemení.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk