Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Záujem mesta zmenilo najväčšie čadčianske sídlisko

Publikované: 16. 10. 2014 16:30

Tridsaťročné sídlisko dlho trpelo na nedostatok materiálnej obnovy a záujmu. Reč je o Kyčerke. Sídlisku, kde žije viac ako desaťtisíc obyvateľov Čadce. Za posledné štyri roky sa situácia zmenila, mesto tam preinvestovalo milióny eur.

Pribudlo 99 bytov, stovky metrov nových chodníkov vyše 200 parkovacích miest, desiatky lavičiek, boli opravené a postavené detské ihriská, vybudované a zrekonštruované viaceré schodiská .

Milan Gura: „Dali sme si záležať na tom, aby obyvatelia najväčšieho sídliska pocítili záujem a starostlivosť mesta o kvalitu ich života. Nie preto, aby sme sa zapáčili ale garantovali z našej strany dôstojné prostredie pre život.“

Nekonečný príbeh a časovaná bomba

Aj takto môžeme pomenovať jeden z najzávažnejších problémov, ktorý trápil obyvateľov sídliska dlhé roky. „ Pentagon.“ Obyvatelia takto pomenovali stavbu bývalej škôlky, ktorú mesto predalo za bývalého vedenia a plánovaný investičný zámer nevyšiel a domov tu postupne našli

podozriví ľudia, bezdomovci a narkomani. Z tejto ruiny išiel strach,zápach, o bezpečnom pohybe v zrúcanine nebolo ani reči. Mnohí hovorili taktiež o drogách.

Súčasný primátor Milan Gura sa rozhodol pre rázny krok a navrhol zastupiteľstvu bývalú škôlku naspať odkúpiť a budovu zveľadiť. Plán bol jasný. Mesto tam postaví nové byty, keďže stovky mladých ľudí nemá vyriešenú základnú existenčnú otázku - bývanie. Dôkazom sú kopy žiadostí o nájomné byty, ktoré ležia úradníkom na stole.

Projekt vyšiel aj vďaka u úspešnému grantu. Na výstavbu 99 bytov získala Čadca od ministerstva nenávratné peniaze z fondu rozvoja bývania.

Školáci majú kde cvičiť

Jednou z ďalších významných investícii na Kyčerke je nová telocvičňa na ZŠ Komenského. Deti do roku 2012 nemali kde cvičiť. Pred rokmi, sa vtedy ešte poslanec Milan Gura postaral, aby z ministerstva školstva prišli prvé peniaze na jej výstavbu. Postavili sa prvé múry, strecha. Investícia sa ťahala cez dve volebné obdobia. Dnes je projekt kompletne finančne vyrovnaný, aj napriek mnohým peripetiám.

Okrem tejto viac ako polmiliónovej akcii sa podarilo mestu dokončiť rozostavanú ZUŠ Potočára za dvestotisíc € a splatiť takmer osemstotisícový dlh na HBV Kyčerka.

Nová infraštruktúra

Kyčerka sa môže pochváliť ďalšími zásadnými investíciami. Na povrch mnohých chodníkov sa nedalo roky pozerať, nie to chodiť. Dnes je obnovených viac 400 metrov. Jeden z nich spája Chalupkovu ulicu s blokom 17. Neprehliadnuteľný je nový chodník medzi Školskou a Bajzovou ulicou. Pohyb po sídlisku zlepšili aj dve nové schodiská z Chalúpkovej uklice k blokom 17 a 25. Viaceré boli opravené a v opravách jestvujúcich schodísk mesto pokračuje.

V obnove komunikácii sa na sídlisku v minulosti veľa zanedbalo. O to viac teší nová asfaltová plocha pri miestnej pošte, či komplete zrekonštruovaná Mierová ulicia na Sídlisku III.

Už o pár dní sa potešia novým chodníkom rodičia, ktorí vozia deti do sídliskovej škôlky na ulici SNP Práve v týchto dňoch sa začalo s ich obnovou. Nové cesty majú i rodinné domy u Kyzka, a u Sihelníka.

Nezabudlo sa ani na najmenších

Kyčerka sa môže pochváliť vybudovaním troch nových, dokončením a doplnením piatich detských ihrísk. Ďalšie nové detské ihrisko poteší najmenších občanov na Komenského ulici. Taktiež sa podarilo obnoviť prvky drobnej architektúry. Medzi športovou halou a futbalovým štadiónom vyrástol historicky prvý skatepark na území mesta Čadca. V pláne je úprava jestvujúcich zanedbaných ihrísk.

Bezpečnosť je prvoradá

Bezpečnosť občanov tejto mestskej časti zvýšili nové retardéry. V Martinkovom potoku chránia študentov obchodnej akadémie, miestneho gymnázia a deti z okolitých panelákov.

Z obidvoch zariadení smerovali na mesto ponosy pre hustú dopravu, ktorá ohrozovala bezpečnosť mladých ľudí. Mesto zareagovalo a problém vyriešilo. Podobná situácia bola i pri škole na Rázusovej ulici. Aj tam už je problém zažehnaný. Retardéry plnia svoju funkciu.

Nebezpečný úsek cesty pred nemocnicou chráni radar, ktorý upozorňuje vodičov na rýchlu jazdu.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk