Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Zaži Kysuce a zamiluješ si ich

Publikované: 03. 07. 2015 10:45

Kysuce sú región, ktorý si zamilujete, Kysuce sú stvorené pre telo i srdce, preto je najvyšší čas objaviť Kysuce.

Takto sa prezentujú Kysuce, aby motivovali návštevníkov, ktorí radi objavujú krásy Slovenska,  prišli a pobudli v čarokrásnom regióne severného Slovenska . Javorníky, alebo Kysucké Beskydy sú miestami, kde sa nachádzajú panenské zákutia, jedinečné scenérie i geologické rarity.

Pre povzbudenie záujmu o región vyhlásila organizácia cestovného ruchu KYSUCE súťaž ZAŽI KYSUCE. Cieľom je počas letnej sezóny navštíviť 20 atraktívnych lokalít. Podmienkou je do letáku z navštíveného miesta nalepiť samolepku. Po nazbieraní predpísaného počtu samolepiek ich odovzdať na konci letnej sezóny. Následne sa z nich vylosujú osoby, ktoré ako odmenu dostanú pobyty na Kysuciach a iné voľnočasové aktivity. Ďalšie informácie o súťaži sa nachádzajú na regionkysuce.sk

Po návšteve daných lokalít bude každý obohatený o nové poznatky a bude si vedieť odpovedať na mnohé otázky.

Viete, že na Kysuciach nájdete nálezisko kamenných gúľ, ktoré je možné porovnať len s náleziskom v Kostarike a so zažmúrenými očami aj na Novom Zélande? • Viete, že na Kysuciach sa narodil „drotársky kráľ, ktorý viedol najväčšiu drotársku fabriku v Rusku?
• Viete, že na Kysuciach sa osviežite minerálnou vodou z mnohých prameňov? • Viete, že na Kysuciach môžete stáť jednou nohou v troch štátoch? • Viete, že na Kysuciach sa nachádza najdlhšia bobová dráha v strednej Európe?

Na to, aby sa mohol návštevník regiónu alebo náhodný turista vedieť pohybovať po regióne a neblúdiť, je potrebné mať vybudovanú sieť turistických značiek, o ktoré sa stará Klub slovenských turistov spolu s obcami, ktoré prispievajú na ich obnovu vo svojom katastri.

Turistická značka sa skladá z vodorovného pásu v celkovom rozmere 100x100 mm. Prostredný farebný pás určuje farbu trasy. Krajné biele pásy slúžia, aby značka bola z diaľky viditeľná.

Červená značka sa používa spravidla na hrebeňovú alebo diaľkovú trasu. Modrá na inú významnú trasu. Obe vytvárajú základnú sieť značených ciest. Zelená označuje kratšiu trasu miestneho významu a žltou sa označujú najkratšie úseky, spojky a skratky.

Pre zaujímavosť, prvé značenie na našom území vzniklo v roku 1874 v Štiavnických vrchoch. V súčasnosti na Slovensku Klub slovenských turistov ošetruje 11 tisíc km trás (v Čechách 35 tisíc km). Na Kysuciach ich dĺžka je 435 km, z toho v okrese Čadca 285 km.

Okrem turistických značiek sa vyznačujú náučné chodníky rôznej dĺžky a zamerania, ktoré sú vytvárané  v prírode, krajinársky, ale aj na kultúrne a historicky zaujímavých alebo typických územiach. Na Slovensku máme 120 chodníkov (v Čechách 300). Najmladším náučným chodníkom na Kysuciach je  Chodník J. Kronera. V súčasnosti Čadca pripravuje v okolí mesta umiesniť informačné panely. O náučné chodníky sa stará ich zriaďovateľ.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk