Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Zdravé vianočné sviatky

Publikované: 14. 12. 2016 09:30

Vianočné sviatky už opäť klopú na dvere a okrem rodinných chvíľ a pokoja prinášajú so sebou aj pokušenie skonzumovať množstvo dobrôt, ktoré sa objavia na stole. Pre mnohých z nás sú Vianoce obdobím boja samého so sebou a obdobím prejedania sa, keďže nás všade obklopujú bohato prestreté stoly. Dobré jedlo k Vianociam patrí, ale nemalo by ho byť viac, ako znesieme.

V súčasnosti sa totiž často stáva, že namiesto rodinnej pohody trávime čas v zdravotníckych zariadeniach so žlčníkovým záchvatom, vysokým tlakom a rôznymi zažívacími ťažkosťami, práve preto treba vyvážiť vysoký energetický príjem z potravy dostatočnou pohybovou aktivitou, či už formou zimných športov, domáceho cvičenia alebo prechádzkami na čerstvom vzduchu, čím podporíme aj imunitný systém.

Tu je zopár tipov, ktorými by sme sa mali každoročne riadiť pri príprave štedrovečerného pokrmu:

 

  • Ráno začnite zdravými raňajkami, pretože pokiaľ má telo dostatok výživy od rána, nepodlieha vianočnému pokušeniu na koláče,  údeniny a iné vianočné dobroty.
  • Ráno začnite tým, že na sviatočný stôl vkusne pripravíte nakrájané jablká, ošúpané pomaranče, mandarínky. V priebehu dňa ich konzumujte skôr namiesto sladkosti, chlebíčkov, či iných dobrôt, a hlavne dodajú Vám tekutiny, cennú výživu a pomôžu Vás aj zasýtiť.
  • V každom prípade už od rána dodržiavajte pitný režim. Vhodná je voda, čaj, neperlivá minerálna voda, ktorú si môžete dochutiť citrónom. Dospelý človek by mal denne na 10 kg svojej váhy vypiť 3 až 4 dcl tekutín.
  • Pri posedeniach nahraďte chipsy, sušienky a chrumky ovocím, sušenými jablkami, či  tekvicovými semienkami.
  • Obmedzte konzumáciu tvrdého alkoholu, ktorý je veľmi kalorický. Výborná alternatíva je víno, alebo víno s perlivou vodou.
  • Alkohol bráni spaľovaniu tukov. Väčšina ľudí má tendenciu niečo jesť, keď pijú alkohol. Dochádza k tomu, že alkohol prevýši látky v potravinách, ktoré obsahujú najvyšší obsah kalórií, takže spaľovanie tuku z potravy je druhoradé. Takže čím viac vypijete alkoholu, tým viac kalórií dostávate, a tie sa premieňajú na viac tuku.
  • Ideálna kompenzácia vyššieho príjmu kalórií je ich zvýšený výdaj. Nezabudnite si preto na tieto dni naplánovať prechádzky, či akýkoľvek druh športu. Budete sa lepšie cítiť a nebudete mať toľko príležitostí k maškrteniu.
  • Jedzte každé 3-4 hodiny. Jednou z najčastejších chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú, že jedia raz, dvakrát  denne. Pri takomto systéme stravovania určite priberiete. Ako si treba jedlo rozložiť? Ideálne je päť menších chodov namiesto jedného či dvoch väčších. (Zdroj: ÚVZ SR)

 

Príjemné a spokojné prežitie vianočných sviatkov a v Novom roku 2017 veľa úspechoch praje

Oddelenie výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk