Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Zdravý rozum zvíťazil

Publikované: 24. 11. 2015 13:30

Dopravná situácia  v meste je dlhodobo v  chaose. Horelický most, kľúčový most na trase sever - juh, je v technicky nevyhovujúcom stave. Mesto muselo v záujme bezpečnosti ľudí, vodičov ale aj železničnej dopravy, vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Most sa musí zbúrať a nahradiť novým. Stačí, aby bol tunel uzatvorený z dôvodu častých havárii (aj smrteľných), alebo pre pravidelnú odstávku a situácia v meste je na hranici zvládnuteľnosti. Trpia obyvatelia, trpia mamičky, trpí životné prostredie, trpia šoféri.

Uzatvorenie mosta na Horelici sa stáva nočnou morou. Spolu s možným uzáverom cesty pod bralom Strečno (severné Slovensko)  sa dostáva do doby dopravného  „temna“.  Aby bol výpočet kompletný, na Slovenku je cca 230 mostov, ktoré zdieľajú osud horelického mosta, že do spadnutia to majú sčítané. Realita je krutá, prečo je to tak?

Odpoveď môže byť - na Slovensku je to tak... Ženieme sa do výstavby nových ciest a na jestvujúce zabúdame. Príkladom nech poslúži výstavba diaľnic. 25 rokov vajatáme o význame  diaľnic. Preto by sme mali mať prioritu výstavby diaľnice z Bratislavy do Košíc. Zdá sa, že sme nepoučiteľní. Stále chytáme viacej zajacov naraz, čo je nad naše možnosti.

V súčasnej zložitej dopravnej situácii pre mesto aspoň jedná dobrá správa. Vedenie mesta od začiatku prípravy obchvatu D3 v smere na Svrčinovec trvalo na svojom, že cestné priecestie pri zástavke Čadca -mesto je pre mesto strategicky dôležité.

Ak sa dá niečo vytknúť pri projektovaní čadčianskej dopravnej siete, tak to, prečo investor nezachránil pôvodný železničný prejazd pri zastávke Čadca – mesto.

Zdravý rozum zvíťazil, ministerská moc uznala tento argument pri vyhlásení mimoriadnej situácie až 5 minút po dvanástej, ale predsa. Až vďaka mimoriadnej situácii sa pristúpilo na obnovu otvorenia dočasného železničného priecestia na zástavke Čadca - mesto pre cestnú dopravu.

Vedenie mesta preukazuje zodpovednosť voči svojim obyvateľom a štát nakoniec ustúpil argumentom radnice. Mesto dokázalo, že je najbližšie k svojím obyvateľom. Zároveň sa ukázalo, ako úradníci a projektanti v Bratislave nevedia, čo mesto potrebuje. Poučíme sa?

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk