Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Zima už začala. Minimálne pre správcov komunikácií.

Publikované: 01. 12. 2016 15:00

Od polovice novembra začína pre Mestský podnik služieb v Čadci (MPS) oficiálne zimné obdobie. Minimálne čo sa týka oficiálného termínu pre začiatok zimnej údržby (ZÚ) mestských komunikácií, chodníkov a priestranstiev. Aj keď bolo časť tohto týždňa jarné počasie, už na začiatku novembra sa víkend niesol v znamení príchodu zimy a v plnej kráse sa prihlásila v prvý decembrový deň.  Pripomenieme, že už začiatkom novembra bolo potrebné niektoré miestne komunikácie (Drahošanka, Husárik, ale aj Rieka) ošetriť posypom. To znamená, že nie 15. november 2016, ako určuje oficiálne termín začiatku ZÚ, ale oveľa skôr sa začalo v Čadci s údržbou ciest.

Stretnutie správcov komunikácií

Komunikácie majú svojich vlastníkov a správcov

O zjazdnosť komunikácií sa na území každého samosprávného územia stará ich vlastník či správca. V Čadci sú to okrem mesta Čadca prostredníctvom príspevkovej organizácie MPS Čadca ďalší traja vlastníci, resp. správcovia: Žilinský samosprávny kraj, Národná diaľničná spoločnosť a Slovenská správa ciest. To znamená, že napríklad za zjazdnosť väčšiny kľúčových hlavných ťahov sú zodpovední práve títo vlastníci.

Iniciatíva mesta

Na pokyn a pozvanie primátora mesta Milana Guru sa stretli na pôde Mestského úradu v Čadci jednotlivý zástupcovia daných vlastníkov komunikácií. Cieľom bolo dohodnúť koordináciu údržby ciest, chodníkov a ostatných verejných priestranstiev počas zimného obdobia. V minulosti veĺmi často padla kritika občanov na toho nesprávneho. Skutočný vlastník komunikácie, ktorý je za jej stav zodpovedný, ostal pritom v anonymite. Koordinmáciu prác pri údržbe ciest a chodníkov riadia jednotlivý dispečéri. Aj preto je potrebné, aby sa spolupráca a ešte lepšia vzájomná komunikácia medzi jednotlivými dispečingmi zintenzívnila. To bolo hlavným cieľom stretnutia na pôde mesta, ktoré inicioval samotný primátor.

Počasiu nerozkážeme

Samozrejme, príroda je nevyspytateľná a častokrát nám ukáže svoju silu v plnej kráse, nepomôže technika ani maximálne úsilie. Pocítiť sme to mohli napríklad v januári 2012, kedy kalamitný stav odrezal od sveta viaceré prímestské časti, niektoré aj na viac dní. Ostáva iba veriť, že tento rok sa všetkým zodpovedným za vykonávanie zimnej údržby na území nášho mesta bude dariť k spokojnosti všetkých občanov.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk