Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Zima zatiaľ neprišla, Čadca je na sneh pripravená

Publikované: 18. 12. 2015 09:45

Mestský podnik služieb je v zimných mesiacoch 24 hodín v pohotovosti, bez ohľadu na to, či  sneží  alebo nie . Na Kysuciach si nikdy nemôžeme byť istí, čo prinesú ďalšie hodiny, počasie sa tu vie otočiť veľmi rýchlo.

Pripomíname základné informácie, ktoré súvisia s dobrou zimnou údržbou.

Mestský podnik služieb sa stará celkovo o 135 km ciest, 22 km chodníkov, početných verejných priestranstiev, parkovísk, námestí, schodísk, mostov, lávok. S technikou, a pracovníkmi, ktoré má mesto k dispozícii by nebolo schopné udržiavať túto plochu v zjazdnom stave, preto využíva spoluprácu so živnostníkmi - subdodávbateľmi.

Základný dokument, od ktorého sa všetko odvíja je plán zimnej údržby. Komunikácie sú zaradené do kategórií. V prvej sú najfrekventovanejšie cesty, chodníky a plochy, ktoré sa udržiavajú ako prvé a v ďalších sú hlavne prímestské a ostatné menej frekventované ulice, ktorých údržba sa vykonáva následne.

Bez dobrej techniky údržba neexistuje.  V Čadci je pomerne zastaraná, nie v jednom prípade na hranici životnosti. Mestský podnik  služieb využíva vlastné traktory, nákladné vozidlá, chodníkovú frézu, odhŕňač.

Na kompletnú zimnú údržbu si ale mesto najíma živnostníkov.  Technicky i personálne nedokáže vykryť celé územie mesta vo vlastnej réžii.

Posledné zimy boli z hľadiska snehu veľmi slabé. Keďže subdododávatelia sú platení od počtu najazdených hodín a kilometrov, ukázalo sa, že pre sa im neoplatí nasadzovať stroje a byť v neustálej v pohotovosti. Bez riadnych výkonov nedokážu byť rentabilní. Takmer všetci preto túto sezónu od spolupráce s mestom odstúpili.

Vedenie mestského podniku nastavilo nové zmluvné pravidlá. Novým subdodávateľom platí paušál 15 Eur na deň bez ohľadu na to, či sú v nasadení alebo nie.  V prípade, že idú na výjazd, mestský podnik im  hradí najazdené kilometre a hodiny bez paušálu.

Ak sa dostaví do Čadce riadna zima a chodníky a cesty budú zavalené snehom, technika vyráža. Pri zimnej údržbe môžu byť ale nápomocní i občania. Hovorí šéf Mestského podniku Peter Lariš:

„Potešilo by nás ak by vedeli a hlavne chápali to, že ak naraz napadne veľa snehu, nemôžeme byť hneď a  všade. Musíme sa riadiť plánom, ktorý schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Problémy zvyknú spôsobovať i nezodpovední vodiči, ktorí svoje autá odstavia na kraj cesty, mimo vyhradené parkoviská a tým blokujú prejazd odhŕňačom a sypačom. Ak chcú obyvatelia na niečo dôležité v oblasti údržby ciest upozorniť, aj v čase kalamity je dôležité aby volali dispečing.“

Číslo pevnej linky je 0414323064 alebo mobil 0907819682.

V prípade, že sa chcú obyvatelia počas Vianoc a medzi sviatkami obrátiť s akýmikoľvek požiadavkami na mestský úrad – klientské centrum, môžu prísť počas úradných hodín, ktoré sa počas sviatkov nemenia:

 

  • Pondelok:  8.00 - 15.30
  • Utorok:       8.00 - 15.30
  • Streda:       8.00 - 16.30
  • Štvrtok:      nestránkový deň
  • Piatok:       8.00 - 14.30

 

Telefonický kontakt na podateľňu:  041 430 22 80

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk