Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Zomrel náš priateľ, čestný občan Čadce – pán Michal Staskiewicz

Publikované: 28. 08. 2018 10:30

Mesto Čadca so smútkom oznamuje, že v nedeľu 26. augusta 2018 vo veku 77 rokov zomrel vo Varšave dlhoročný priateľ a čestný občan nášho mesta – pán Michal Staskiewicz. Stál pri zrode a dlhodobo rozvíjal vzájomné priateľstvo a spoluprácu Čadce s poľským mestom Toruń. Najvyššie Čestné občianstvo mu bolo udelené 26. augusta 2006 za výnimočné zásluhy na založení a rozvoji partnerských vzťahov mesta Čadca a mesta Toruń (Poľsko) a jeho vrúcny vzťah k nášmu mestu, Kysuciam a Slovensku. V tom čase pôsobil ako vedúci oddelenia kultúry, cestovného ruchu a športu na Mestskom úrade v Toruni a neskôr aj na poste riaditeľa Domu Artuša – kultúrneho centra mesta Toruń.

Pán Staśkiewicz bol iniciátorom našich partnerských vzťahov v Toruni, dlhé roky ich ako manažér kultúry v tomto krásnom meste, bohatom na gotiku a historické pamiatky, podporoval a organizoval. Za jeho nezastupiteľný prínos a rozvoj tejto spolupráce, za šírenie dobrého mena Čadce a Slovenska nielen v Toruni, ale v celom Poľsku a prostredníctvom partnerských miest Toruňa aj v iných krajinách Európy, mu budeme navždy vďační a bude požívať našu hlbokú úctu.

M. Staskiewicz bol profesionálnym režisérom, autorom divadelných hier, dramaturgom, riaditeľom súkromného divadla, animátorom kultúry v Toruni i umeleckým vedúcim hudobného zoskupenia. Založil a dlhodobo organizoval na pôde Toruńa aj významný medzinárodný hudobný festival a súťaž huslistov, ktorého sa pravidelne zúčastňovali aj predstavitelia nášho mesta. Bol výnimočnou osobnosťou, vzdelaným, múdrym a láskavým človekom, oddaným priateľom. Získal množstvo významných celopoľských i zahraničných ocenení. Bol vášnivým cestovateľom, jeho život bol mimoriadne bohatý na zážitky z európskych krajín, na skúseností, ktoré zachytil aj vo svojich publikovaných pamätiach. Prinášame z nich dve ukážky. Vyjadrujú jeho mimoriadne úprimný vzťah k nášmu mestu, ktoré navštívil nespočetnekrát aj so svojou rodinou, ako aj vrúcny vzťah k Slovensku a k Slovákom. Jeho poznanie našej krajiny, histórie a kultúry bolo obdivuhodné. Na pôde nášho mesta sa v rámci programu Novoročných koncertov niekoľkokrát predstavila aj jeho dcéra Anna – vynikajúca huslistka.

Primátor Ing. Milan Gura a vedenie mesta Čadca vyjadrujú aj touto cestou v mene svojom i v mene občanov mesta hlbokú sústrasť rodine zosnulého Michala Staskiewcicza.

Ďakujeme Vám, pán Staskiewicz. Česť Vašej pamiatke!

Prílohy na stiahnutie

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk