Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Zvýšenie daní s minimálnym dopadom na obyvateľov

Publikované: 16. 12. 2011 14:07

Súčasný primátor mesta Čadca Milan Gura musí čeliť obrovským finančným problémom, ktoré má naše mesto. Napriek množstvu radikálnych škrtov a ďalších mimoriadne ťažkých rozhodnutí, nás „dobehli“ megalomanské úvery a šafárenie bývalého vedenia. Nastal čas, kedy je potrebné tvrdo platiť za toto obdobie. S čistým svedomím môžeme zvýšenie daní, nazvať „VRAŽELOVE DANE“.

Poďme sa pozrieť na zvyšovanie podrobnejšie

Podľa pôvodne navrhnutých zmien VZN (verejne záväzného nariadenia) malo byť finančné zaťaženie 50 € na priemernú trojčlennú rodinu, žijúcu v trojizbovom byte, so zaplateným parkovacím miestom pre jedno auto. Dopad pre bežných obyvateľov by schválením takéhoto VZN bol enormne vysoký.

Práve pre tento fakt primátor mesta Čadca Ing. Milan Gura inicioval pracovné stretnutie s poslancami MZ, ktorí majú chuť a silu skutočne pracovať a nie len kritizovať. Na stretnutí vznikol poslanecký pozmeňovací návrh, ktorý bol prednesený na štvrtkovom rokovaní MZ. I keď sa pozmeňovací návrh javil ako zložitý, výsledkom schválenia bola skutočnosť, že zvýšenie daní sa na peňaženke spomínanej priemernej rodiny odzrkadlí zvýšeným zaťažením o cca 7€. To znamená zníženie pôvodného predpokladaného dopadu na rodinu o 86%.

Zvýšenie dane z nehnuteľnosti je solidárne riešenie, nakoľko viac budú platiť majetnejší ľudia. Povedané úplne jednoducho: čím viac domov, bytov, pozemkov a budov človek vlastní, tým vyššiu finančnú čiastku odvedie mestu.

Nesporené pozitíva tohto opatrenia predstavujú nasledujúce skutočnosti. Pomenujeme dane a poplatky tak, ako ich nazývajú občania:

  • Poplatok za parkovacie miesto: NEZVÝŠENÝ!!
  • Poplatok za odvoz „smetí“ : NEZVÝŠENÝ!!
  • Poplatok za psa: NEZVÝŠENÝ!!
  • Poplatok za parkovacie miesta pre taxislužbu: NEZVÝŠENÝ!!

Zvyšovanie daní, téma tak nepopulárna a traumatizujúca, sa takto v našom meste uzavrela len s minimálnym dopadom na obyvateľov, ktorí sú na tom najhoršie.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk