Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

10. máj 2012 Svetový deň „Pohybom k zdraviu“

Publikované: 09. 05. 2012 09:00

V súčasnej dobe veľmi narastá výskyt chronických civilizačných chorôb, ktoré spôsobujú predčasnú smrť, nehovoriac o následkoch na zdraví človeka. Dnes vieme, že príčinou tohto stavu je nesprávny životný štýl, hlavne nevhodné stravovanie a nedostatočná fyzická aktivita. Pohyb je jedna z možných ciest na zlepšenie veľmi nepriaznivého zdravotného stavu. Jedným z hlavných faktorov správneho životného štýlu je teda potreba každodenného pohybu v akejkoľvek forme fyzickej aktivity, či rekreačného športovania.

Každý rok zomrie takmer 1,9 milióna ľudí na dôsledky fyzickej inaktivity, pričom už 30 minút fyzickej aktivity strednej intenzity počas 5 dní v týždni významne redukuje riziko najčastejšie sa vyskytujúcich spomínených ochorení.

Podľa dostupných údajov priemerný Európan žijúci v meste prejde za jeden deň pešo asi 1 km, na bicykli 0,5 km a autom cca 27,5 km. Viac než polovica ciest automobilom býva kratších ako 5 km a viac ako štvrtina je kratších ako 3 km. Celosvetovo sa odhaduje, že viac ako 60% dospelých nemá žiaden zdraviu prospešný pohyb.

Na tento fenomén chce upozorniť aj Svetová zudravotnícka organizácia, ktorá sa na Svetovom zdravotníckom zhromaždení v máji 2002 rozhodla iniciovať a zaradiť do svojho kalendára 10. máj ako svetový deň „Pohybom k zdraviu“. Cieľom tohto dňa je podporiť zvýšenie pohybovej aktivity a tiež poukázať na pozitívne účinky pohybu na ľudský organizmus.

Čo nám dáva pohyb?

  • Zlepšuje zdravotný stav priaznivým ovplyvnením všetkých telesných systémov.
  • Znižuje hladinu cukru, tukov a najmä cholesterolu v krvi, ako jedného z hlavných rizikových faktorov chronických chorôb.
  • Zvyšuje imunitu - obranyschopnosť organizmu voči mnohým bežným chorobám.
  • Dáva nám viac životnej energie a elánu, čo spôsobuje, že sa lepšie cítime.
  • Zlepšuje nám silu a kondíciu a zvyšuje nám sebadôveru.
  • Poskytuje zvýšenú schopnosť telesného a duševného uvoľnenia, zlepšenie nálady a pocitu radosti zo života, zlepšuje spánok.
  • Zlepšuje schopnosť sústredenia sa a vytrvalosti.
  • Znižuje napätie a stresy, premáha úzkosť a strach, prináša zábavu, pomáha nadväzovať priateľstvá.
  • Pomáha udržiavať štíhlu líniu, je to najlepší a zároveň najlacnejší prostriedok proti nadhmotnosti a obezite.
  • Fyzická aktivita môže predĺžiť mladosť a oddiali starobu, udrží človeka sviežeho, ohybného, mobilného i práceschopného až do staroby.

Aký druh pohybu je najvhodnejší?

Poznáme rôzne druhy pohybu. Každý si môže vybrať, prispôsobiť druh pohybu svojmu veku , fyzickej kodnícii a tiež zdravotnému stavu.

Najvhodnejšie druhy rekreačného športovania sú plávanie, cyklistika, rôzne loptové hry a hlavne častá a dlhšia chôdza. Treba sa snažiť čo najviac chodiť pešo, nepoužívať výťah, či pohyblivé schody. Účinné sú rôzne relaxačné techniky - jóga, aerobik, strečing i cvičenie vo fitnescentrách. Najvhodnejšie sú aerobné vytrvalostné cvičenia v pokojnom prostredí bez prvkov súťaživosti. Veľmi vhodná je práca v záhradke, prípadne akákoľvek práca spojená s fyzickou námahou. Aby cvičenie malo želaný účinok, človek by sa mal venovať intenzívnejšiemu pohybu minimálne 30 minút a to aspoň 3-krát v týždni. Pritom sa nesmú prepínať sily, nemá sa pociťovať bolesť, nemajú sa prejavovať subjektívne nepríjemné pocity z pohybu. Dávajte prednosť vytrvalostným pohybovým aktivitám, pred silovými. Telesné aktivity netreba preháňať, treba sa vyvarovať nepravidelnému a namáhavému i nevhodnému cvičeniu. Dôležitá je umiernenosť a taktiež cit pre mieru.

Pohybovej aktivite treba venovať dostatok času nielen vrámci tohto dňa, ale počas celého roka.

Jednoduché cviky na chrbticu

Cviky na chrbticu

Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia
RÚVZ so sídlom v Čadci

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk