Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

10. máj 2013 Svetový deň 
„Pohybom k zdraviu“

Publikované: 07. 05. 2013 16:15

Svetový deň – „Pohybom k zdraviu“ bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) v roku 2002. Poukazuje na problém pohodlného sedavého spôsobu života a z toho plynúceho vzrastajúceho počtu chronických ochorení spôsobených nezdravou výživou, nedostatkom pohybu a zvyšovaním telesnej hmotnosti. Cieľom tohto dňa je zvýšenie verejného povedomia o zdravom životnom štýle založenom na dostatku primeraného pohybu.

Človek je stavaný pre pohyb, preto dlhé hodiny strávené v nečinnosti, či pri počítači neprospievajú nášmu organizmu. Pohyb prospieva všetkým telesným sústavám. Neprospieva len našim svalom, ale podporuje tiež duševnú pohodu, pomáha pri rozvoji mozgu. Športová aktivita nám tiež napomáha pri odburávaní stresu, zlepšuje náladu a uvoľňuje napätie. Pri športe si naše telo vytváre „hormóny šťastia“ – endorfíny, ktoré zlepšujú náladu. Pri pravidelnej pohybovej aktivite dochádza k lepšiemu prekrvovaniu mozgu, ktorý je pri športe lepšie zásobovaný kyslíkom. Pozitívne pôsobí na srdce a krvný obeh, tiež pľúca a napomáha aj pri našom trávení tým, že zrýchľuje metabolizmus. Fyzická aktivita nám zvyšuje tvz. „dobrý“ HDL cholesterol a odburáva „zlý“ LDL cholesterol. Športom sa tiež zvyšuje svalová hmota, čo vedie k lepšiemu držaniu tela a tiež pôsobí v prevencii osteoporózy a artritídy. A samozrejme... športová aktivita je nevyhnutná pri zvyšovaní spotreby kalórií, čo je nevyhnutné pri redukcii hmotnosti.

V tento deň Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci sprístupní ambulanciu základnej Poradne zdravia pre verejnosť. V čase od 8,00 hod. do 11,00 hod. si záujemcovia môžu prísť premerať svoje základné antropometrické údaje s následným stanovením BMI a premerať svoj krvný tlak. Pokiaľ prídete nalačno, môžete si dať vyšetriť aj základné biochemické ukazovatele (cholesterol, cukor, tuky v krvi, dobrý a zlý cholesterol). Pracovníčky poradne Vám radi poradia aj v oblasti správnej životosprávy. Ambulancia sa nachádza na druhom poschodí úradu (zelená budova na parkovisku pri NsP v Čadci). Informácie môžete získať aj na telefónnom čísle 041/4302675.

Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk