Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Čadčianske futbalové Vianoce

Publikované: 11. 01. 2012 08:58

Štefanský pohár 2011 a Novoročné Turnaje mládeže 2012 28. december - 3.-7. január - Mestská športová hala Pratex Čadca.

Čadca zaujala Slovensko

„Najlepšie podujatie svojho druhu...“

Slová Martina Kuciaka, opory Z. Moraviec, potešili a zrejme vystihli úroveň nosnej akcie futbalových Vianoc v Čadci. Martin Kuciak, brat Dušana chytajúceho v Légii Varšava, obaja sa znova predstavili v Čadci, vzdal hold nielen organizátorom. Absolutórium si zaslúžia, diváci, ktorí zaplnili halu a práve oni vytvorili tú špecifickú atmosféru, ktorá 28. decembra zaknihovala šestnáste pokračovanie.

„História sa nedá kúpiť...“

Takto sa Ján Kováčik, prezident SFZ, prihovoril bývalým osobnostiam a sľúbil, že stretnutí, kde si uctí ich prínos, bude viac. Slovo dodržal a vzácnym spôsobom potešil aj Čadčanov, pripomínajúcich si 90. výročie futbalu. Najvyšší predstaviteľ najmasovejšieho športu bol garantom a iniciátorom zápasu reprezentácie internacionálov SR proti bývalým hráčom Čadce. Bezo sporu, bol to jeden z vrcholov podujatia a udalosť športového roka v Čadci. Taká zostava hráčov, aj s titulmi majstrov Európy, ešte na Kysuciach pohromade nebola! Adamec, Petráš, Galis, Glonek, Šimon, Fišan, Faktor, Praženica, Zátek, Semeník, Maixner... Jurkemik! Pred exhibíciou si diváci vychutnali na veľkoplošnej projekcii momenty, ktoré vošli do dejín futbalu. Moderátor Marcel Merčiak vzácne „kusy“ Petráša, Adamca či Galisa „okorenil“ erudovaným a emotívnom komentárom. Zaspomínali sme si na Petrášov gól Brazílii, Jurkemikov Taliansku, ale aj Galisov Anglicku.

Prišli a prídu znova, a pomohli!

Množstvo prvo a druholigových hráčov, legionárov, no účasť Waltera Gargana bola hviezdnou. Uruguajský reprezentant, semifinalista MS v JAR, účastník osemfinále Ligy majstrov. Jeho švagor Marek Hamšík prísť nemohol, ale zastúpil ho otec Richard. Uznania sa dostalo hráčovi SSC Neapol pri otvorení, počas dňa mu nedali vydýchnuť zberatelia autogramov či fotografií. Garganovi sa páčilo, príde znova. Tak, ako Marek Bakoš, jeden zo strojcov plzenskej krásnej jesene. Kanonier českého majstra otvoril turnaj slávnostným výkopom. Hrať nemohol, po zápase s AC Milan sa podrobil artroskopii kolena, ale prišiel, zúčastnil sa a s Garganom venovali do dražby dresy. Výťažok si prevzala Eva Rohlíčková - Gavlasová,  predsedníčka Združenia rodičov a priateľov ZŠ Čadca Horelica!

Prestíž, ale najmä radosť z hry a bavenie divákov

Áno, družstvo zložené Týždenníkom Kysuce zodvihlo nad hlavu trofej, cesta za víťazstvom stála úsilie a hráči museli v nabitej konkurencii predviesť kusisko umenia. No motívom Štefanského pohára boli aj 16. roč. radosť z hry a pobavenie publika. Počas dňa sa v hale doslova „premlelo“ a tiesnilo do dvoch tisíc zvedavcov a práve pre nich, pre propagáciu športu, sa turnaj usporadúva.

Do štatistík poputuje konečné poradie 8 pozvaných tímov: 1. TÝŽDENNÍK KYSUCE, 2. ZAPO MARYS CALCIO, 3. QUICK SPORT, 4. EUROS VANESSA, 5. OVB ALICO FOUNDS, 6. BENFICA GEMM, 7. MAX GASTROINOX, 8. TA3; a takisto to, že Kysuciam „išla karta“ a ich hráči brali aj individuálne ceny: Najproduktívnejší hráč Erik Novisedlák, najlepší brankár Martin Kuciak, najtechnickejší hráč Ladislav Boris, pridal sa k nim hráč Třinca (na turnaji CALCIA) Petr Joukl, ktorý si odniesol Cenu divákov. Za kolegiálnosť a férovosť si vyslúžil cenu aj Igor Držík (EUROS VANESSA). Cena Fair Play mu prislúcha za to, že sa zriekol trofeje najproduktívnejšieho hráča, napriek rovnakým štatistikám, v prospech Erika Novisedláka!

Od najmenších po pamätníkov

Všetci si prišli na svoje. Akrobati z VERTIGA na zemi i vo vzduchu predviedli výnimočné spojenie náročného fyzického a pôvabného estetického pohybu. Autogramiády potešili, zabíjačku si pochvaľoval okrem väčšiny divákov napríklad aj Ladislav Petráš či Pavol Vancel. Z tomboly sa odnášali letenky na Premier League, dres s podpismi reprezentantov, víkendové pobyty, fotoaparát a pod. Nádhernú radosť zo streleného gólu predviedol Peter „Kempes“ Polák, no hrebeň nezohnal... Zaujala výnimočná zbierka odznakov Ľubomíra Šusteka. Jednoducho bolo úžasné sledovať záujem o dianie od najmenších detí, až po starších pamätníkov kysuckého futbalu, športu a života.

Garant Milan Gura prijal prezidenta Jána Kováčika

Základom úspechu Štefanského pohára je už dlhé roky nezištná garancia Milana Guru, dnes primátora Čadce. Do haly si okrem športovcov našlo cestu veľa osobností. Slovenskú agentúru pre cestovný ruch, generálneho partnera, zastupoval Peter Belinský, generálny riaditeľ. Premiérovo a významne podporila podujatie aj spoločnosť I.Tran Turzovka v zastúpení Ivana Trančíka. Anton Blaha, ktorý podporu rodného regiónu spojil s Kysuckou kultúrnou nadáciou, prejavil úctyhodnú pomoc. Patrí mu za ňu vďaka, tak ako aj za povzbudivé slová, ktorými nešetril počas príprav. Ján Kováčik, prezident SFZ, po roku znova prišiel, po oficiálnom prijatí na radnici si našiel čas na návštevu haly v Korni či turzovského športového areálu a potom si až do neskorého večera užíval turnajovú atmosféru a pohostinnosť, bol jej súčasťou a bol jej nápomocný. Štefanský si nenechal ujsť Ladislav Polka a Čadčania si mimoriadne vážia návštevu Jozefa Antošíka, majiteľa MŠK Žilina.

Mládež znova dominovala

Čadčianske futbalové Vianoce sú sériou 10 turnajov! Exhibičný Štefanský pohár a 9 mládežníckych turnajov pre všetky kategórie. Na Novoročných turnajoch mládeže sa odohralo v priebehu piatich dní na umelom koberci v Mestskej hale Pratex 128 zápasov, padlo 562 gólov, zúčastnilo sa 25 klubov, ktoré vyslali 61 družstiev, odovzdalo sa rovnaký počet pohárov a diplomov, do tímov tréneri nominovali 700 hráčov! Spolu so Štefanským pohárom to predstavuje vyše 800 športujúcich účastníkov!

Eduard Gábriš, hlavný organizátor

„Všetkým, ktorí pomohli, patrí obrovská vďaka, pretože, a nech to neznie ako klišé, v súčasnosti celú spoločnosť trápia vážne problémy, a preto si akúkoľvek podporu športových či kultúrnych aktivít treba nesmierne vážiť! Ďakujem v mene všetkých spoluorganizátorov! A nezabúdame na tých, ktorí sa o vás starali: Peter Bernát, Kristína Badurová, Mária Čamborová, Zuzana Priečková, Marián Král, Milan Kučák, Zuzana a Michaela Drahňáková, Lenka Korená, Lukáš Buchcár a samozrejme Dano Mitas! Pri mládeži to boli všetci tréneri, vedúci družstiev a celých päť dní strávil v hale Eduard Halada! Poďakovanie patrí aj pracovníkom MPS Čadca a Dombyt Čadca a mnohým ďalším. Ešte raz, ďakujeme!“

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk