Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

CAISSA Čadca na čele Extraligy šachu

Publikované: 21. 02. 2011 10:56

Začiatok šachového zápasuŠachové A družstvo CAISSE Čadca urobilo cez víkend vo veľmi očakávanom 5. a 6. dvojkole významný krok pre celkový úspech v súťaži. Najskôr zvíťazilo 5:3 nad pôvodne štvrtým družstvom ŠK Dunajská Streda. Na druhý deň zremizovalo 4:4 v náročnom zápase nad dovtedy vedúcim družstvom ŠK Prievidza.

Remíza s Prievidzou má pre Čadcu hodnotu víťazstva. Prievidza je minuloročný víťaz Extraligy a nastúpila proti Čadci v najsilnejšej zostave so 4 medzinárodnými veľmajstrami. Z toho dvaja sú reprezentanti Českej republiky Tomáš Polák (rating Medzinárodnej šachovej federácie FIDE ELO 2541, 8. v poradí v Českej republike) a Vlastimil Babula (ELO 2536, 6. v Českej republike) a jeden reprezentant Slovenska Igor Stohl (ELO 2510, 4. na Slovensku) i medzinárodný majster Peter Michalík (ELO 2471, 6. na Slovensku). Úlohu favorita potvrdzovalo aj priemerné ELO všetkých hráčov, ktoré mala Prievidza 2441 a Čadca 2418. Za CAISSU Čadca okrem domácich odchovancov nastúpili ako licenční hráči medzinárodní šachoví veľmajstri Sergej Azarov (ELO 2615, 182. vo svetovom poradí šachistov FIDE) hráč Bieloruskej reprezentácie a Viacheslav Dydyshko (ELO 2555).

Zápas s Prievidzou bol preto veľmi dôležitý a náročný. V zápase Čadci najskôr zabezpečil prvý bod víťazstvom Sergej Azarov partiou, ktorá je ukážkou toho, prečo je 182. vo svetovom rebríčku (partiu neskôr zverejníme aj s komentárom). Potom eliminovali výhodu papierových favoritov remízami Viacheslav Dydyshko. Dôležité boli aj remízy medzinárodných majstrov Mariána Jurčíka (ELO 2471, 1251. vo svetovom poradí FIDE a 7. na Slovensku) a Sergeja Berezjuka (ELO 2379, licenčný hráč a tréner českej reprezentácie) a majstra FIDE Martina Jurčíka (ELO 2378, 28. na Slovensku), ktorí hrali proti medzinárodným veľmajstrom. Keď sa Prievidzi podarilo zvíťaziť na posledných dvoch šachovniciach, tak celkovú remízu Čadci zabezpečilo veľmi dôležité víťazstvo majstra FIDE Jozefa Straku (ELO 2335, na Slovensku 1. vo svojej vekovej kategórii mládeže a 54. celkovo, študent Gymnázia v Čadci). Za Čadcu nastúpili 4 domáci odchovanci, čo je najvyšší počet zo všetkých družstiev v Extralige.

Druhé kysucké družstvo INBEST Dunajov v prvom zápase najskôr tiež remizovalo s Prievidzou 4:4. Táto remíza taktiež pomohla Čadci postúpiť na prvú priečku v súťaži. V druhom zápase Dunajov zvíťazil nad Dunajskou Stredou 4½:3½ (za ktorú napr. hrá Peter Švaňa, odchovanec základnej školy v Kysuckom Novom Meste).

V Extralige (podobne ako v iných športoch na vrcholovej úrovni) v súčasnosti nemožno bez licenčných hráčov nielen počítať s úspechom, ale ani sa v najvyššej súťaži udržať. Napríklad Prievidza nastúpila na 8-ich šachovniciach iba s dvoma odchovancami. Špecifické je v tom A družstvo Dunajova, ktoré v najsilnejšej zostave nastupuje iba s licenčnými hráčmi. Napriek tejto náročnosti na kvalitu Kysucká šachová škola dosahuje na Slovensku dlhodobo významné úspechy. A to ešte viacerí kysuckí odchovanci hrajú aj v iných slovenských družstvách. CAISSA Čadca využíva licenčných hráčov, ktorí sú domovskými hráčmi a zároveň trénermi mládeže Beskydskej šachovej školy. Beskydská šachová škola aktuálne vyučuje šach so 350 deťmi. Táto spolupráca a úspechy v Extralige rozhodli, že CAISSA Čadca začína dlhodobý projekt s cieľom aby v spolupráci so školami a obcami mohol byť šach aj pre mládež v kysuckých školách nielen hrou, ale aj prostriedkom pri duševnom vývoji a motiváciou pre dosiahnutie športových výsledkov. Kysuckí odchovanci pravidelne hrávajú nielen slovenské majstrovstvá, ale aj majstrovstvá Európy i sveta a reprezentujú Slovensko.

Najbližší zápas v Extralige bude zaujímavý aj pre verejnosť. CAISSA Čadca v domácom prostredí v Dome kultúry nastúpi dňa 12.03.2011 proti jednému z najznámejšiemu šachovému družstvu s tradíciou ŠK Slovan Bratislava. Očakáva sa dramatický a kvalitný zápas, keďže v ňom nastúpia až 5-ti medzinárodní šachoví veľmajstri a 7-mi medzinárodní majstri a Slovan má stále ambíciu dosiahnuť v tomto ročníku dobrý výsledok, keďže bude ešte hrať nielen s Čadcou ale aj s Dunajovom (s ním na druhý deň 13.3.). Určite budú veľmi zaujímavé partie bieloruských šachových veľmajstrov s reprezentantami Slovenska, medzinárodnými šachovými veľmajstrami Jánom Markošom a Ľubomírom Ftáčnikom, ale aj výsledky domácich kysuckých odchovancov (napr. aj za Slovan hrá Libor Havlíček pôvodne tiež z Kysúc).

JUDr. Jozef Pikuliak
predseda TJ CAISSA Čadca

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk