Súhlasím

Karatisti ZZO Čadca na Grand Prix Hradec Králové

Publikované: 06. 05. 2011 09:32

V uplynulý víkend sa karatisti ZZO Čadca zúčastnili Grand Prix Hradec Králové. 70 klubov z 22 štátov (Luxembursko, Belgicko, Lotyšsko, Francúzko, Poľsko, Ukrajina, Maďarsko, Česká rep., Chorvátsko, Egypt, Holandsko, Cyprus, Izrael, Srbsko, Rusko, Nemecko, Veľká Británia, Nórsko, Grécko, Pakistan, Kamerun, Fínsko, Arménsko, Israel, Malayzia, Dánsko, SR), konkurencia na tomto svetovom podujatí bola naozaj toho najvyššieho rangu. Medzi niekoľkými stovkami účastníkov bojovali aj zástupcovia mesta Čadca, Marek Pončka, Adam a Matúš Hudecovci, Marek Mariak, Lukáš Marťák a Peter Kubaška. Šestica už teraz skvelých a úspešných karatistov si zmerala sily so svetovou špičkou, výsledkom sú štyri cenné kovy. „Na toto podujatie chodíme každý rok, je to previerka našich pretekárov pred majstrovstvami Slovenska. Na Slovensku poznajú prakticky každého súpera, potrebuje to zmenu. Ako sme už spomenuli, bolo tu 22 štátov. Zúčastnila sa i elita, do popredia idú najmä ruské a ukrajinské kluby, ktoré v Hradci Králové nechýbali. Najďalej to mali pretekári z Malajzie. Úroveň bola naozaj fantastická, o to viac tešia štyri medaily, ktoré sme z Čiech doniesli. Nebolo ich ľahké vybojovať, proti naším často stáli aj českí rozhodcovia, ktorí chtiac - nechtiac pomáhali domácim účastníkom. Ako som už spomenul, tento turnaj obsadzujeme aj v rámci prípravy na majstrovstvá Slovenska, kde budú naši chlapci obhajovať tituly. Pončka môže získať titul tretíkrát v rade, Hudecovci sa v Spišskej Novej Vsi môžu tešiť z druhého zlata. Osobne by som chcel poďakovať sponzorovi Jaroslavovi Jančikovi, ktorý nám zabezpečil dopravu a hradil náklady na štartovné a ubytovanie. Bez neho by sme len ťažko mohli obsadiť tak kvalitný medzinárodný turnaj. Samozrejme, poďakovať sa treba i všetkým, kto našich bojovníkov pripravili k tým skvelým výkonom. O prípravu sa postaral kolektív ZZO Čadca," uviedol na margo vystúpenia karatistov z Čadce jeden z trénerov Jozef Marťák. Ako je už zvykom, turnajom hladko prešiel Marek Pončka, ktorý tak v kategórii chlapcov 10. - 11. ročných do 30 kg získal zlato. Je nutné spomenúť, že Marek vyhral už 32 súťažných zápasov v rade, čo predstavuje asi 5 či 6 turnajových prvenstiev v rade. „ Trošku som sa potrápil so súperom z Ukrajiny, vo finále som si poradil so Sebastiánom Chmelárom z Topoľčian. Nebol som v ideálnej forme, mávam i lepšie dni, nič to však nezmenilo, že som bol od súperov lepší," povedal pre MY Kysucké noviny mladý Pončka. Spomínaný súboj s rozhodcami a súperom naraz zviedol Matúš Hudec. Ten si v kategórii 8. - 9. ročných do 35 kg vybojoval tretie miesto. Bronzový lesk mala i medaila Matúšovho staršieho brata Adama. Ten si ju vybojoval v kategórii 12. - 13. ročných do 40 kg. „Nad moje sily bol súper z Ukrajiny. Mohlo to byť aj lepšie, no v zápase som zvolil zlú taktiku. Málo som útočil, dal som sa skôr na obranu a následné protiútoky, čo na súpera nestačilo. V ďalších zápasoch som bol pozornejší, snažil som sa viac bodovať, vyplatilo sa. Získal som nakoniec bronz, myslím, že aj to je pekné, i keď nerád prehrávam," rozhovoril sa Adam Hudec. Adam bude v Spišskej Novej vsi jedným z obhajcov titulu majstra SR, na jeho ciele sme sa opýtali už teraz: „Určite chcem titul obhájiť a vybojovať si zlato, dôležité bude podať pozorný výkon." Do Čiech cestoval ďalší zo štvorice mladíkov. Marekovi Mariakovi sa však nedarilo úplne podľa predstáv, keď vypadol v treťom kole. Tretí bronz do zbierky pridal Peter Kubaška v kategórii mužov nad 84 kg. Lukáš Marťák, ktorá zápasil v kategórii Open, sa vo štvrtom kole vyfauloval. Za zmienku stojí i súťaž družstiev, v ktorej nastúpili Adam Hudec a Marek Mariak. Spolu s bojovníkom z Bratislavy vytvorili chlapci silnú trojicu, v treťom kole remizovali s ukrajinským Ľvovom a nakoniec obsadili pekné piate miesto. Na turnaji pravidelne nechýbajú ani rodičia svojich synov, ktorí ich podporujú v tomto športe. Jedným z nich je i Jozef Hudec, ktorý nám na margo vystúpenia všetkých Čadčanov a úrovne turnaja povedal: „Je to turnaj na najvyššej úrovni. Chlapci sa naň dlho tešili a nás potešili svojimi výkonmi. V Hradci Králové sme boli už tretí krát, na prvý pokus sme nedoniesli ani medailu, vlani dve a tento rok to bolo zlato a tri bronzy. Klub tak jednoznačne napreduje, Čadca bola ako klub celkovo na 20. mieste, čo je v tej konkurencii naozaj slušná vizitka."