Súhlasím

Medzinárodný šachový festival Čadca 2013

Publikované: 20. 03. 2013 09:00

V Dome Kultúry v Čadci sa dňa 16.3.2013 odohral 2. ročník medzinárodného čadčianského šachového festivalu mládeže. V rámci festivalu sa odohrali dva medzinárodné turnaje.

Turnaj "A" Ligy Miest s 24 účastníkmi, ktorí si účasť vybojovali v kvalifikácii. Víťazom sa stal Jiří Novák z Petřvaldu. 2. miesto: Patrik Melzer z Havířova. 3. miesto: Vít Kostka z Dětmarovic. Čadcu zastupoval študent Obchodnej akadémie v Čadci Pavol Holeštiak,ktorý spolu s Marekom Ardamicom zo Žiliny so ziskom 4 bodov zo 7 partii tesne skončili za stupňami víťazov.

Turnaj "B" so 107 účastníkmi zo SR, ČR a Poľska. Výsledky turnaja "B" budú započítané do GPX Slovensko. Absolútnym víťazom "B" turnaja sa stal Mateusz Bober z poľského Rybniku so ziskom 7,5 boda z 9 partii. Na 2. mieste sa umiestnil veľký talent slovenského šachu "malý diamant" Dávid Slivka z Čadce, ktorý získal tiež 7,5 boda ako víťaz a na druhé miesto ho odsunulo len horšie pomocné hodnotenie. V redukovanom poradí hráčov započítavaných do GPX SR sa umiestnil na prvom mieste a zvíťazil aj v kategórii chlapcov do 11 rokov. Na treťom mieste opäť so ziskom 7,5 boda sa umiestnil ďalší nádejný hráč Čadce Juraj Adamčík, ktorý zároveň vyhral kategóriu chlapcov do 14 rokov.

Aj v ďalších kategóriach kysučania bodovali:

3. miesto v kategórii do 14 rokov si vybojoval Samuel Mazúr z Kysuckého Nového Mesta. V kategórii dievčat do 8 rokov zvíťazila Lucka Ševčíková z Kysuckého Nového Mesta a tretie miesto si vybojovala Dominika Plačková zo Zákopčia. V kategórii dievčat do 11 rokov zvíťazila Eliška Machovčáková z Turzovky. V kategórii dievčat do 14 rokov zvíťazila Alena Ardamicová zo Žiliny (6 v absolútnom poradí). Ďalšie miesta už patrili domácim nádejám: 2. miesto Mária Kubicová, delené 3. miesto Viktória Poliaková a Sabinka Bergerová.

Akciu finančne podporilo mesto Čadca a tiež vedenie KV Slovenského šachového zväzu Žilina, ktorým aj touto cestou úprimne ďakujem. Dom kultúry ponúka výborné priestorové podmienky i zázemie pre organizáciu takýchto veľkých akcii a tiež odbornú pomoc svojich pracovníkov.

Cenu pre najlepšieho hráča z Kysúc a to knihu o kysuckých osobnostiach s autorským venovaním si z rúk PhDr. Pavla Holeštiaka, PhD. riaditeľa úradu Žilinského samosprávneho kraja prevzal Dávid Slivka.

Kryštálový pohár pre víťaza turnaja "A" venoval šachový publicita pán Libor Havlíček st. Akciu svojou účasťou podporili aj Ing. František Prívara, zástupca primátora mesta Čadca a Mgr. Martin Klimek člen mestskej rady a  poslanec mestského zatupiteľstva. Reportáž z akcie spracovala Kysucká televízia a fotoreportáž náš exkluzívny spolupracovník pán Peter Slivka. Všestrannú pomoc pri zabezpečovaní turnaja nám opäť poskytli priatelia a spolupracovníci a tiež obetaví rodičia čadčianskych šachových nádejí.