Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Myslia každým ťahom - Kysucká šachová škola

Publikované: 27. 02. 2012 13:43

Niekomu stačí pár ťahov, aby pochopil. Iní sa učia pomalšie. Ale všetky deti sú rovnaké v tom istom. Všetky baví hra a súťaženie. A každé z nich si šachom rozvíja svoje duševné schopnosti. Aj o tom je šach pre deti. Každý ich ťah sa prejaví rastom v ich myslení. Núti ich koncentrovať sa, rozmýšľať, vyhodnocovať na plánovať svoje ťahy.

Celoslovenský systém turnajov Grand prix detí a mládeže v šachu poskytuje deťom možnosť rozvíjať takéto svoje schopnosti hrou a súťažením a preto majú šach radi.

Tohtoročného školského ročníka GPX sa zúčastňuje 915 detí z celého Slovenska. Detí z Kysúc patria medzi najaktívnejšie. Zo základných škôl z Kysúc je 106 detí, z toho 70 detí zo škôl v Čadci a ďalšie sú z Kysuckého Nového Mesta, Turzovky, Rakovej, Čierneho, Klokočova, Zákopčia a Radôstky.

V celkovom poradí spomedzi škôl, CVC a šachových oddielov na Slovensku, ktorých deti sa zúčastňujú GPX, patria podľa počtu získaných bodov školy z Čadce medzi najúspešnejšie.

Kysucká šachová škola sa dňa 18.2.2012 s 23 deťmi zúčastnila ďalšieho turnaja série GPX v Žiline. V turnaji sa v poradí bez rozdielu veku zo 84 zúčastnených detí najlepšie umiestnili z chapcov na 10. mieste Anton Sventek (ZŠ J.A,Komenského), na 12. mieste Juraj Adamčík (ZŠ M.R.Štefánika) a na 13. mieste Adam Ceniga (ZŠ Rázusova). Z dievčat to boli Mária Kubicová, Sabina Bergerová (obe ZŠ M.R.Štefánika) a Vanessa Prengelová (ZŠ Horelica).

Výsledky sa prejavili aj v celkovom poradí GPX. Medzi chlapcami do 8 rokov postúpil na 2 miesto Dávid Slivka (ZŠ Rázusová). Postúpiť do semifinále má ešte šancu Roman Gabriš (ZŠ Rázusová). Vo veku do 11 rokov postúpil na 2. Miesto Juraj Adamčík (ZŠ M.R.Štefánika). Na postupovom 10. mieste je ešte Peter Grochal (ZŠ J.A.Komenského) a šancu na postup má ešte Mirko Murčo (ZŠ M.R.Štefánika). Vo veku do 14 rokov si poradie 5-tym miestom zlepšil Denis Kuka (ZŠ M.R.Štefánika).

Medzi dievčatami z Kysúc sa darí vo veku do 8 rokov iba 6 ročnej Lucii Ševčíkovej z Kysuckého Nového mesta, ktorá je na prvom mieste, ale i Daniele Cyprichovej z Čierneho a Dominike Plačkovej z Rakovej. Vo veku do 11 rokov sú na postupovom 7. a 8. mieste Mária Kubicová a Viktória Poliaková (obe ZŠ M.R.Štefánika).

Veľkú šancu na úspešný výsledok majú aj Sabína Bergerová (ZŠ M.R.štefánika) a Vanessa Prengelová (ZŠ Čadca Horelica).

Deťom a verím tomu, že i rodičom sa šachový výlet opäť páčil. Všetkým ktorí tak úspešne reprezentovali Kysucký šach úprimne ďakujem. Osobitné poďakovanie patrí obetavým rodičom: pani Kubicovej, pani Petríkovej, manželom Kukovcom, pani Hancovej. Fotoreportáž a link na celkové výsledky si môžete pozrieť na stránke Kysuckej šachovej školy v sekcii FOTO a TURNAJE. Video bude pridané cez víkend

Uvidíme, ako sa bude deťom dariť v ďalších turnajoch. Ich záujem sa zlepšovať je ale evidentný. Táto motivácia hrať šach a byť úspešné podporuje aj ich duševný rast. Tradícia a skúsenosti v šachu na Kysuciach je v tomto veľkou výhodou.

Mgr. Pavol Sedláček
riaditeľ Kysuckej šachovej školy
www.caissa/skola

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk