Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Šach v školách – viac ako hra

Publikované: 09. 03. 2011 09:49

Obchodná akadémia Dušana Metoda Janotu v Čadci (www.oaca.sk) s Beskydskou šachovou školou vo Frýdku Místku (www.chessfm.cz) a v spolupráci so šachovým klubom CAISSA Čadca uskutočnia v Obchodnej akadémii v Čadci dňa 10. marca 2001 od 9:00 hod. pracovný seminár o šachu v školách. Ide o druhú z viacerých aktivít projektu GENS UNA SUMUS – hra, ktorá spája národy.

Skúsení šachoví lektori poskytnú informácie o metódach výučby šachu, o získaných skúsenostiach a dosiahnutých výsledkoch. Pre žiakov a zároveň ako ukážky sa uskutočnia šachové simultánky, bleskový šach, šach na slepo ai. Z dôvodu veľkého záujmu boli na seminár prioritne pozvaní učitelia a žiaci stredných škôl z Kysúc a učitelia z niektorých základných škôl, v ktorých sa už šachu venujú.

V ďalšej aktivite projektu v mesiaci apríl sa už počíta s rozšírením pozvania aj pre základné školy z Čadce a z celých Kysúc, ktoré o projekt šach v školách prejavia záujem. Osobitne sa pozvanie bude týkať materských škôl, ktorým budú poskytnuté informácie o využití skúseností Beskydskej šachovej školy v materských školách a projektu šachu v materských školách, ktoré realizuje Figurková školička Řičany (www.figurka.net).

Všetky aktivity projektu budú realizované tak, aby podporili dosiahnutie dlhodobého cieľa. Tým je dosiahnuť aby šach v školách bol viac ako hra. Aby bol aj prostriedok pre rozvoj individuálnych duševných vlastností a schopností detí, aby výsledky, ktoré môžu šachom dosiahnuť boli motiváciou pre ich ebarealizáciu, vnútorné uspokojenie, pre ich spoločenské uznanie a reprezentáciu školy, mesta alebo Slovenska.

Tento cieľ bude Obchodná akadémia Čadca od budúceho školského roku realizovať v spolupráci so šachovým klubom CAISSA Čadca pre školy z celých Kysúc ako projekt Kysucká šachová škola.

CAISSA Čadca má družstvá od okresných súťaží po najvyššiu Extraligu. Jej šachová mládež sa pravidelne zúčastňuje majstrovstiev Slovenska, Európy i sveta. Sú medzi nimi majstri Slovenska a slovenskí reprezentanti. Napr. majster FIDE Jozef Straka, na Slovensku 1. vo svojej vekovej kategórii mládeže a 54. celkovo, účastník majstrovstiev sveta, študent Gymnázia v Čadci. Alebo čerstvá majsterka Slovenska v rapid šachu v kategórii dievčat do 20 rokov Andrea Briestenská, taktiež študentka Gymnázia Čadca (z majstrovstiev Slovenska konaných 26.2.2011).

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk