Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Komuniké z rokovania Snemu ZMOK 22.3.2013

Publikované: 26. 11. 2013 13:08

Primátori a starostovia obcí okresu Čadca, Združenie miest a obcí Kysúc, rokovali 22.marca v Čadci, aby sa poradili o organizačných, najme pálčivých otázkach samosprávy.

Na začiatky odznelo niekoľko prezentácií spoločností, ktoré pomáhajú mestám a obciam zvládať agendu v sociálnej a informatizačnej rovine, či stále náročnejšie verejné obstarávania.

V ďalších bodoch bola na rokovanie predložená výročná správa spoločnosti SEVAK, a.s. Žilina, pri ktorej sa starostovia zaujímali o spôsoby zabezpečenia zvýšenia počtu napojených domácnosti na vodovod a kanalizáciu na Horných Kysuciach. Toto číslo je stále nízke a hrozí, že stavba vodovodu a kanalizácie realizovaná z peňazí Európskej únie v našich obciach sa môže dostať do ťažkostí, ak sa nepripojí dostatočný počet domácnosti. Mohlo by dôjsť aj k vráteniu dotácie Únii. Apel na „nepripojené“ domácnosti k stavbe vodovodných a kanalizačných prípojok bude v tomto roku ešte silnejší.

Starostovia prerokovali aj problém vyvstajuvší z programu Revitalizácia krajiny a integrovaného manažmentu SR, takz. prehrádzky na malých tokoch. V rokoch 2010 – 2012 sa doň v našom regióne zapojilo v prvom kolo 12 obcí okresu Čadca a 5 z KNM a v 2. kole 14 čadčianskych obcí a 4 z KNM. Šlo o tvorbu protipovodňových opatrení v lesoch a na poľnohospodárskej pôde. V tomto čase prebiehajú kontroly z obvodných úradov životného prostredia iniciované MŽP SR na naplnenie stavebného zákona pri týchto stavbách. Tieto stavby, na základe pokynov vtedajšieho manažmentu, boli realizované na základe rozhodnutí o územnom využití prostredia, na ktoré súčasné Ministerstvo životného prostredia SR pozerá ako na nedostatočné. Starostovia apelovali na pozastavenie týchto kontrol, nakoľko celý projekt bol zmysluplný, dal prácu mnohým nezamestnaným a v žiadnom prípade nemal negatívny vplyv na životné prostredia, ale práve naopak. Priehradzky nepomáhajú len v búrkach, ale aj počas sucha, nakoľko regulujú celkový prietok vody.

ZMO Kysúc sa venovalo problematike školstva a centrám voľného času a delegovali zástupcov okresu Čadca na celoslovenský snem ZMOSu.

Marta Sláviková
Tajomník ZMOK

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk