Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Komuniké z rokovanie ZMOK - miestne komunikácie sú vráskou na čele starostov

Publikované: 06. 06. 2011 08:53

Na Slovensku rozlišujeme niekoľko kategórií ciest. O diaľnice a rýchlostné komunikácie sa stará Národná diaľničná spoločnosť, cesty I., II. a III. triedy patria do správy Vyšších územných celkov. Ostatné cesty – miestne a účelové komunikácie majú na starosť obce. Je to jedna z ich mnohých kompetencií, na ktorú, na rozdiel od NDS a VÚC, nemajú obce zvláštny rozpočet. Obec ako správca miestnych komunikácií sa musí postarať o opravy, nové povrchy a zimnú údržbu na týchto cestách. Realizácia všetkých potrebných opráv miestnych komunikácií by často zhltla celoročný rozpočet obce.

Miestne komunikácie sú najčastejšie poškodzované prechodom nadmerných nákladov, prípadne prívalovými vodami.

Ako vyriešiť situáciu chudobného správcu ciest sa pokúšali starostovia na pracovnej porade Združenia miest a obcí Kysúc 26.5.2011 v Skalitom. Za účasti zástupcov z Obvodného úradu pre dopravu a cestné komunikácie, z Okresného dopravného inšpektorátu a zo Štátnych lesov hľadali zákonné možnosti spoplatnenie užívania miestnych komunikácií alebo obmedzenia ich využívania tak, že by zadefinovali ich účel iba pre osobnú dopravu s povoľovaním výnimiek. Ďalšou možnosťou je dohoda medzi obcami a prepravcami (v tomto prípade najme vyťaženého dreva), ktorý by prispievali na ich opravy.

Ako povedal PaedDr. Andrea Šimurdová, predsedníčka ZMOK, táto pracovná porada bola prvou lastovičkou pri hľadaní riešenie vyhovujúceho všetkým zainteresovaným. Po nej bude nasledovať ešte množstvo práce a ďalších stretnutí, kým budú môcť primátori a starostovia konštatovať, že problém správy miestnych komunikácií je vyriešený.

Mgr. Marta Sláviková
Tajomník ZMOK

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk