Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Komuniké ZMOK - Deň vody „bilancia práce – bilancia vody“ v našich obciach

Publikované: 05. 04. 2012 14:11

Vo štvrtok 22.3. si celá spoločnosť pripomínala Medzinárodný deň vody. Je to jeden z najvýznamnejších sviatkov našej zemegule, nakoľko oslavujeme jej takmer najvýznamnejšiu zložku.

Naši starostovia zo Združenia miest a obcí Kysúc a Združenia miest a obcí Dolných Kysúc si tento deň pripomenuli cez prácu, ktorú pre zlepšenie vodnej bilancie vo svojich obciach urobili. Projekty vodozádržných  opatrení sa realizovali v rámci veľkého celoslovenského Programu  revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky aj v našich Kysuckých obciach. V prvom kole bolo do programu zapojených 15 obcí. V druhom kole sa zapojilo 18 obcí. Na drobných stavbách sa z dostupného materiálu realizovali vodozádržné opatrenia na malých tokoch, lesných cestách, zvážniciach po ťažbe a na poľnohospodárskych plochách. Išlo o malé hrádzky, garnisáže, lesné cestné odrážky, vodozádržné ryhy na okraji polí. Všetky tieto stavby boli realizované z miestnych materiálov, napr. smrekového dreva, ktoré keď je ponorené vo vode zatvrdne a vydrží veľmi dlho a tie čiastočne zatopené žrde prežijú až do 40 rokov, ďalej z kameňa a hliny. Nič nové sa nevymyslelo, len sa oprášili metódy našich dedov. Stupne na riečkach a odrážky na lesných cestách v podobe dvoch rovnobežných žrdí, ktoré odrazia vodu z cesty smerom do priestoru lesa tu boli už dávno. Len bolo potrebné sa opäť zamyslieť nad tým, že ak z prírody berieme, musíme do nej aj vrátiť, na čo sme v posledných rokoch, ba desaťročiach zabúdali.  V celom projekte je však dôležité pokračovať. Nie len výstavbou nových odrážok vody na lesných cestách na nových zvážnych ryhách po ťažbách, ale tiež údržbou už urobeného. Potom bude mať aj do budúcna veľký význam.

V každej obci bolo do realizácie zapojených 10 až 20 občanov dovtedy evidovaných na úrade práce. Celkovo sa v rámci tohto projektu na Slovensku dočasne zamestnalo viac ako 7 000 nezamestnaných, čo bolo taktiež nesporným prínosom.

A práve skúsenosti s týmito, v mnohých obciach ešte prebiehajúcimi prácami, si prišli starostovia  spolu s hlavným manažérom programu Michalom Kravčíkom vymeniť a informovať o nich novinárov na tlačovej konferencii v Dunajove.

Primátori a starostovia z Kysúc vysoko pozitívne hodnotili prínos tohto projektu pre krajinu,  vodu, ale aj pre zlepšenie zamestnanosti v jednotlivých obciach. Hovorili o problémoch pri zúčtovaní projektu, pozdržaní platieb zamestnancom, ktoré dostávali refundované z úradu práce. No tieto administratívne problémy nemohli zatieniť jednoznačný kladný dopad projektu pre našu prírodu, ktorý každý starosta spomenul z vlastnej skúsenosti pri tohtoročnom topení veľkého snehu. Potoky s priehradkami vodu naozaj zadržali a do údolia ju púšťajú len pomaly, a tak v častiach obcí, kde boli „takmer zvyknutí“ na jarné povodne sa tieto tento rok nekonali, aj keď snehu v horách bolo nad hlavu.

Pojítkom celej akcie bola voda, a tak jej súčasťou sa stala aj atrakcia – spustenie plte po Kysuci z Čadce do Žiliny, ktorú kormidlovali Pavol Šúty a Stanislav Mikovčák. Túto udalosť si novinári z celého Slovenska zúčastnení na tlačovej konferencii v Dunajove nemohli dať ujsť.

Mgr. Marta Sláviková
Tajomník ZMOK

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk