Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Obce sponzorujú štát

Publikované: 15. 06. 2012 12:39

Združenie miest a obcí Kysúc vyzvalo Úrad vlády SR a príslušné ministerstvá na konanie v veci dofinancovania prenesených kompetencií a úloh, ktoré štát „prehodil“ na obce.

Týka sa to mnohých oblastí života obcí, ktorú majú zabezpečovať štátne inštitúcie.

Napríklad riešenie mimoriadnych situácii má v kompetencii obvodný úrad, ktorý je riadený a financovaný z Ministerstva vnútra SR. Obce vlastne len pomáhajú pri riešení krízových situácií na mieste. Náklady, ktoré vzniknú pri týchto udalostiach, obce nemajú zahrnuté v rozpočte a tak si po skončení kalamity žiadajú od štátu, prostredníctvom zodpovedného orgánu, a to obvodného úradu, preplatenie nákladov. Ešte si pamätáme, že v tomto roku snehová a mrazová kalamita riadne potrápila celé Kysuce. Mestá a obce zachraňovanie situácie zvládli v rámci svojich možností. Na nohách boli starostovia, dobrovoľní hasiči, pomocní pracovníci a obyvatelia obcí. Bez ich vyčerpávajúcej pomoci by štátne orgány kalamitu nezvládli. A čo preplatenie týchto prác? Pracovníci obecných úradov ešte počas kalamity musia tvoriť hlásenia a výkazy o prácach a majú len niekoľko dní na vypracovanie zúčtovania.  A potom čakajú aj niekoľko mesiacov, kým štát najskôr odobrí tieto výdavky a potom niekoľko mesiacov kých ich naozaj preplatí.

Mestá a obce tieto prostriedky (jedná sa o niekoľko desiatok tisíc EUR pre každú obec) mali nachystané na pokrytie iných výdavkov a tak na ich zabezpečene si musia vziať aj úver a platiť úroky.

A takýchto úloh štátu, ktoré sponzorujú obce, je v priebehu roka niekoľko – sčítanie obyvateľov, terénni sociálni pracovníci, dofinancovanie stavebných úradov, školskí metodici, atď. A to nehovoríme o eurofondoch, kde situácia v obciach už je na pokraji únosnosti a mnohé mestá a obce pre dlhodobo štátom nepreplatené faktúry z projektov sú nútené brať úvery a úvery na úvery.  A tak dokola.

Dokedy budú obce tolerovať, že im štát spôsobuje finančnú škodu, nakoľko pre jeho nečinnosť obce platia úroky bankám. Dokedy budú mestá a obce sponzorovať štát a banky?

Mgr. Marta Sláviková
Tajomník ZMOK

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk