Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Primátori a starostovia bijú na poplach

Publikované: 12. 10. 2011 15:35

Združenie miest a obcí Kysúc spoločne so Združením miest a obcí Dolných Kysúc zvolali na 5.10. 2011 do Čadce mimoriadne zasadanie k existenčným otázkam samosprávy pre ďalšie roky.

S nevídanou aroganciou mení táto vláda zabehnuté a osvedčené pravidlá pre financovanie miest a obcí. Teraz sú obce financované zo štátneho rozpočtu, z položky príjmu štátu – podielová daň z príjmu fyzických osôb. Obce dostávajú svoj percentuálny podiel financií podľa počtu obyvateľov. Daň z príjmu fyzických osôb je stabilne vyberaná daň, na ktorú sa skladáme všetci zamestnaní občania. Je prognozovateľná, to znamená že podľa predpokladu jej výberu, môžu mestá a obce nastaviť svoje rozpočty na celý rok dopredu. A všetky tieto pozitíva sa ako mihnutím prútika stratia v okamihu, keď bude v parlamente schválená zmena financovania miest a obcí zo štátneho rozpočtu. O čo pôjde. Minister financií SR Ivan Mikloš navrhuje zmenu financovania z jednej dane, na takzvaný mix daní, ktorý zahŕňa aj napr. spotrebnú daň a DPH. Práve pri týchto daniach sa nedá predpokladať výška výberu, sú nevymožiteľné, ich výber značne zaostáva. Nehľadiac na to, že podiel z mixu daní by znamenal pre obce znížený príjem, a tak by bol ohrozený chod obcí.

Nekorektný prístup vlády k samospráve spočíva aj v tom, že o tak zásadnej zmene pre obce vláda so samosprávou vôbec nerokovala, nepočúva  jej pripomienky a naopak, mediálne vytvára prostredie, kde mestá a obce sú predstavované ako tí, čo bezhlavo rozhadzujú a šetrenie im nie je vlastné. Práve naopak. Mestá a obce zvýšili svoje výdavky v minulom roku len o 1%. (pre nárast DPH z 19 na 20 %) Naproti tomu štát za to isté obdobie minul viac o 16% oproti minulému roku. Tak, kto nešetrí?

A práve k týmto závažným témam sa zišli primátori a starostovia nášho celého regiónu, z regionálnych združení miest a obcí Kysúc a Dolných Kysúc (ZMOK a ZMO DK) v Čadci. Predstavitelia kysuckých miest a obcí jednoznačne nesúhlasia so zmenou systému financovania miest a obcí a vyzývajú vládu na konštruktívny dialóg. Zníženie financovania obcí pre nasledujúce a ďalšie roky by znamenalo zmenu životného štandardu, ktorý sa v súčasnosti snažia starostovia udržať. Neudržiavali by sa komunikácie, ohrozený by bol odvoz smetí, svietenie v obciach, zimná údržba, školstvo. Obce odmietajú prijímať stále nové a nové kompetencie, ktoré im štát nasúva bez toho, aby och zabezpečil finančne.

Pre riešenie týchto otázok bude 24.10. 2011 v Bratislave mimoriadny snem Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) aby presvedčil Vládu SR vecnými argumentmi pre zachovanie stavu financovania miest a obcí. Kysuce na tomto sneme budú zastupovať : Miroslav Rejda, primátor Turzovky a zároveň člen Rady ZMOS, PaedDr. Andrea Šimurdová, starostka Skalitého, Ing. Jozef Grapa, primátor Krásna nad Kysucou, Ing. Anton Tkáčik, starosta Radole, a Ing. Anna Mičianová, starostka Rudiny.

Mgr. Marta Sláviková, tajomník ZMOK

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk