Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Primátori a starostovia bijú na poplach

Publikované: 12. 10. 2011 15:35

Združenie miest a obcí Kysúc spoločne so Združením miest a obcí Dolných Kysúc zvolali na 5.10. 2011 do Čadce mimoriadne zasadanie k existenčným otázkam samosprávy pre ďalšie roky.

S nevídanou aroganciou mení táto vláda zabehnuté a osvedčené pravidlá pre financovanie miest a obcí. Teraz sú obce financované zo štátneho rozpočtu, z položky príjmu štátu – podielová daň z príjmu fyzických osôb. Obce dostávajú svoj percentuálny podiel financií podľa počtu obyvateľov. Daň z príjmu fyzických osôb je stabilne vyberaná daň, na ktorú sa skladáme všetci zamestnaní občania. Je prognozovateľná, to znamená že podľa predpokladu jej výberu, môžu mestá a obce nastaviť svoje rozpočty na celý rok dopredu. A všetky tieto pozitíva sa ako mihnutím prútika stratia v okamihu, keď bude v parlamente schválená zmena financovania miest a obcí zo štátneho rozpočtu. O čo pôjde. Minister financií SR Ivan Mikloš navrhuje zmenu financovania z jednej dane, na takzvaný mix daní, ktorý zahŕňa aj napr. spotrebnú daň a DPH. Práve pri týchto daniach sa nedá predpokladať výška výberu, sú nevymožiteľné, ich výber značne zaostáva. Nehľadiac na to, že podiel z mixu daní by znamenal pre obce znížený príjem, a tak by bol ohrozený chod obcí.

Nekorektný prístup vlády k samospráve spočíva aj v tom, že o tak zásadnej zmene pre obce vláda so samosprávou vôbec nerokovala, nepočúva  jej pripomienky a naopak, mediálne vytvára prostredie, kde mestá a obce sú predstavované ako tí, čo bezhlavo rozhadzujú a šetrenie im nie je vlastné. Práve naopak. Mestá a obce zvýšili svoje výdavky v minulom roku len o 1%. (pre nárast DPH z 19 na 20 %) Naproti tomu štát za to isté obdobie minul viac o 16% oproti minulému roku. Tak, kto nešetrí?

A práve k týmto závažným témam sa zišli primátori a starostovia nášho celého regiónu, z regionálnych združení miest a obcí Kysúc a Dolných Kysúc (ZMOK a ZMO DK) v Čadci. Predstavitelia kysuckých miest a obcí jednoznačne nesúhlasia so zmenou systému financovania miest a obcí a vyzývajú vládu na konštruktívny dialóg. Zníženie financovania obcí pre nasledujúce a ďalšie roky by znamenalo zmenu životného štandardu, ktorý sa v súčasnosti snažia starostovia udržať. Neudržiavali by sa komunikácie, ohrozený by bol odvoz smetí, svietenie v obciach, zimná údržba, školstvo. Obce odmietajú prijímať stále nové a nové kompetencie, ktoré im štát nasúva bez toho, aby och zabezpečil finančne.

Pre riešenie týchto otázok bude 24.10. 2011 v Bratislave mimoriadny snem Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) aby presvedčil Vládu SR vecnými argumentmi pre zachovanie stavu financovania miest a obcí. Kysuce na tomto sneme budú zastupovať : Miroslav Rejda, primátor Turzovky a zároveň člen Rady ZMOS, PaedDr. Andrea Šimurdová, starostka Skalitého, Ing. Jozef Grapa, primátor Krásna nad Kysucou, Ing. Anton Tkáčik, starosta Radole, a Ing. Anna Mičianová, starostka Rudiny.

Mgr. Marta Sláviková, tajomník ZMOK

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk