Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Začala výstavba najočakávanejšej dopravnej stavby na Kysuciach

Publikované: 30. 01. 2017 12:30

Na úseku diaľnice D3 Čadca - Bukov - Svrčinovec poklepali základný kameň

Kým sa Čadčania i obyvatelia Kysúc dočkali tohto momentu, pretieklo nielen veľa vody ale museli i veľa vydržať. Nie je tomu tak dávno, čo sa začali šíriť správy o tom, že úsek diaľnice D3 na Kysuciach sa v tejto fáze stavať nebude.

Predovšetkým obyvatelia Svrčinovca, ktorí sú denne vystavení hraničným stavom katastrofálnej dopravnej situácie, upadali do zúfalstva pri podobných informáciách. Spolu s vedením mesta Čadca sa ale kysucké obce zmobilizovali a vytvorili tlak na rozhodujúce inštitúcie.

V týchto dňoch sa konečne zodpovední zišli a odštartovali výstavbu 5,6 km dlhého úseku najvýznamnejšej stavby na Kysuciach.

Ak pôjde všetko podľa plánu v roku 2020 by malo na diaľnicu vkročiť prvé auto a stavba by mohla byť odovzdaná do užívania. Výstavba bude prebiehať v náročnom geologickom teréne. Naplánovaných je 19 mostov v dĺžke 3,5 km a treba vybudovať množstvo prístupových komunikácií. Obyvateľom v blízkosti stavby by malo zabezpečovať pokojný spánok 28 protihlukových stien.

Hlavný stavebný ruch začne na jar až začiatkom leta, kedy bude k dispozícii presná projektová dokumentácia a potrebné stavebné povolenia. V priebehu dvoch mesiacov začnú stavbári s demoláciou rodinných domov, ktoré stoja stavbe v ceste.

Ide o významný medzinárodný dopravný koridor do Poľska i Čiech. Významne odľahčí dopravu na Kysuciach predovšetkým od tranzitujúcich kamiónov.

Milan Gura: Je to jedna z najdôležitejších správ nielen pre Čadcu ale i pre Kysuce za posledné roky. Na túto chvíľu sme čakali veľmi dlho. Kysuce sa budú môcť rozvíjať. Mladí ľudia nebudú utekať za prácou preč, ale ostanú v regióne. Veríme, že s diaľnicou príde rozvoj. Medzi Čadcou a Svrčinovcom je priemyselný park a zatiaľ ho nedokážeme využiť lebo nemá zjazd z diaľnice. A toto je ďalšia priorita z pohľadu mesta na výstavbe diaľnice Čadca- Bukov- Svrčinovec, aby sme mohli spustiť privádzač do priemyselného parku a vytvoriť tam 500 až 800 pracovných miest. Vyzývam Čadčanov, aby ešte vydržali a boli trpezliví, kým bude stavba k dispozícii. Týmto bojom v Čadci ale nekončíme. Budeme sa biť aj za výstavbu diaľničného spojenia medzi Čadcou, Žilinou a Bratislavou.“

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk