Veľký prehľad zmien od pondelka

Koronavírus

Testovací víkend v meste Čadca odhalilo 3 pozitívnych Mesto Čadca opäť podporilo a vytvorilo na území mesta dočasné odberové miesta na antigénové testovanie, vytvorilo 5 odberných tímov.

Za víkend /24. - 25. apríl/ sa na území mesta Čadca otestovalo dočasných odberových miestach 1075 ľudí. Len 3 osoby mala pozitívny výsledok.
Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca.

Miera pozitivity je teda z tohto testovania 0,28 %.

Otvoria sa terasy, fitnescentrá, bude viac pendlerov, nové rozdelenie okresov

Lepšia epidemiologická situácia umožnila po týždni ďalšie zmiernenie opatrení proti pandémii koronavírusu. Od 26. apríla sa otvárajú terasy reštaurácií a posilňovne za stanovených hygienických podmienok. Upravuje sa hraničný režim, do skupiny pendlerov zo susedných štátov bez povinnosti karantény bude patriť širší okruh ľudí. Pripomíname, že naďalej platí zákaz vychádzania s určeným okruhom výnimiek.

Ďakujeme všetkým za dodržiavanie pravidiel a prosíme, správajme sa naďalej zodpovedne. Staré dobre známe R-O-R je základ a keď môžete, zaregistrujte sa na očkovanie.

Rozdelenie okresov

Podľa covidového automatu celé Slovensko zostáva od 26. apríla ešte v bordovej fáze, v 3. stupni varovania. Regionálne žiadny okres nie je čierny. V bordovej fáze je 22 okresov, červených je 52 a v ružovej fáze je päť okresov.

Školský covid automat

Všetko dôležité nájdete na stránke Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Fungovanie reštaurácií a fitnescentier

Všetky hygienické pravidlá upravuje nová vyhláška Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Dobrý prehľad nájdete tu: Pravidlá pre prevádzky

Terasy reštaurácií

• Medzi stolmi musí byť odstup najmenej 2 metre (tu neplatí podmienka 1 osoba na 15 štvorcových metrov).
  • Konzumovať jedlá alebo nápoje je možné len posediačky.
  • Jedlá a nápoje môže podávať len obsluhujúci personál.
  • Príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, obsluha ho musí priniesť k jedlu zabalený do papierovej servítky.
  • Po každom zákazníkovi je nutné vydezinfikovať jedálny lístok, stoly a dotykové plochy vrátane úchopových častí stoličiek a kresiel.
  • Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami a každú hodinu sa musia dezinfikovať.
  • Rúško či respirátor si dávame z tváre dolu len na čas, ktorý je nevyhnutný na konzumáciu jedál a nápojov, počas konverzácie má byť nasadené na tvári.
  • Na vstup je potrebný negatívny test nie starší ako 7 dní alebo výnimka z testu.

Fitnescentrá

• Maximálna kapacita 6 zákazníkov.
  • Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.
  • Zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, na dezinfekciu treba použiť dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom.
  • Pri športovej činnosti je možné uplatniť si výnimku z prekrytia horných dýchacích ciest.

Režim na hraniciach

Predlžuje sa diaľkový limit pre pendlerov zo susedných štátov z 30 na 100 kilometrov. Po novom sa teda karanténa nebude vzťahovať na osoby, ktoré majú trvalý či prechodný pobyt na území susedného štátu do 100 kilometrov od otvoreného hraničného priechodu a pracujú na území Slovenska do 100 kilometrov od otvoreného hraničného priechodu.

Výnimku z karantény budú mať taktiež občania SR, ktorí žijú na území susedného štátu do 100 kilometrov od otvoreného hraničného priechodu. Vo vyššie uvedených dvoch prípadoch je potrebné mať negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu na covid-19 nie starší ako 7 dní.

Podmienky pre pendlerov, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenska a pracujú na území susedného štátu, sa nemenia. (Tiež potrebujú negatívny test nie starší ako 7 dní.)

Odkaz na vyhlášku

Zákaz vychádzania

• Zákaz vychádzania platí naďalej od 5:00 do 1:00.
  • Prísnejšie podmienky sú počas noci v čase od 20:00 do 1:00.
  • Na niektoré výnimky je potrebný negatívny test na covid-19 (PCR alebo antigénový), časť výnimiek si je možné uplatniť aj bez testu.

Kto nepotrebuje test = alternatíva testu

• osoba očkovaná mRNA vakcínou (napríklad Moderna, Pfizer/BioNtech), ak od očkovania uplynulo 14 dní po 2. dávke
  • osoba očkovaná vektorovou vakcínou (napríklad AstraZeneca) a uplynuli 4 týždne po 1. dávke
  • osoba očkovaná mRNA alebo vektorovou vakcínou a uplynulo 14 dní po 1. dávke očkovania a ak táto osoba prekonala ochorenie covid-19 za posledných 180 dní a má potvrdenie o prekonaní ochorenia
  • osoba prekonala ochorenie covid-19 za posledných 180 dní
  • osoba, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu
  • v zmysle vyhlášky ÚVZ SR test pre vstup do prevádzok nepotrebujú ani seniori nad 65 rokov a osoby s určitým typom diagnóz; do práce však osoby nad 65 rokov, ak ešte pracujú, test potrebujú.

Kde potrebujete test a kde sa dostanete aj bez testu

Podrobný prehľad pravidiel a výnimiek zo zákazu vychádzania